Furkasyon perforasyonlarında kullanılan dört farklı biyoseramik içerikli materyalin porözitelerinin mikro-bt ile değerlendirilmesi
Porosity analysis of four different bioceramic materials used in furcation perforations by micro-ct
  1. Tez No: 626622
  2. Yazar: HATİCE YALNIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ZIRAMAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kompleks kanal anatomisi, preparasyonun kontrolsüz yapılması pulpa odası tabanı veya kanalın koronal, orta, apikal kısımlarında perforasyon oluşumuna neden olabilmektedir. Molar dişlerde furkasyon perforasyonları, periodonsiyumda hasar oluşturması, sulkus ile bağlantılı olması nedeniyle kronik enflamasyona, periodontal ataşmanın hatta ilgili dişin kaybına neden olabilmektedir. Onarımı oldukça zordur ve bu amaçla hızlı sertleşen, irritan olmayan, çözünürlüğünün, sızdırmazlığının düşük, mekanik özelliklerinin dentine yakın olduğu materyallere ihtiyaç vardır. Biyoseramik içerikli onarım materyalleri bu özellikleri çoğunlukla karşılayabilmektedir. Porözite, materyalin çözünürlüğünü, sızdırmazlığını ve mekanik dayanımını dolayısıyla tedavi başarısını da etkileyen bir parametredir. Bu tez çalışmasının amacı günümüzde kullanılan biyoseramik esaslı materyaller olan MTA Angelus, EndoSequence kök onarım materyali, Biodentine ve BioAggregate'in perforasyon defektlerinde uygulanması durumunda yapılarındaki porözite miktarının mikro-BT kullanarak karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu çalışma için dişler 4 grubun herbirinde 19 molar diş olacak şekilde ayrılmış, örneklerin furkasyon bölgelerinde perforasyonlar oluşturulmuştur. Perforasyon alanlarına MTA Angelus, EndoSequence kök onarım materyali, Biodentine ve BioAggregate yerleştirilen dişler materyallerin porözitelerinin değerlendirilmesi için sırayla mikro-BT cihazında taranmıştır. Her örnekte yer alan onarım materyalinin kapalı por, açık por, total por hacim ve yüzdeleri ayrı ayrı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The canal perforation is possible in the pulp chamber base or the coronal, middle, apical parts of the canal because of complex canal anatomy and uncontrolled preparation. Furcation perforations in molar teeth can cause chronic inflammation, loss of the periodontal attachment and even the tooth because of the damage to the periodontium and the connection with sulcus. It is quite difficult to repair. For its repair, there is a need for fast curing, non-irritating materials whose solubility and sealing is quite low, mechanical properties are quite close to dentin. The repair materials that include bioceramic can mostly meet these properties. Porosity is a parameter that affects the solubility, sealing and mechanical strength of the material and thus the success of treatment. The purpose of this thesis is to evaluate and compare the amount of porosity in their structures by using micro-CT in case of application of bioceramic based materials MTA Angelus, EndoSequence root repair material, Biodentine and BioAggregate which are used nowadays in perforation defects. Perforations were formed in the furcation areas of the teeth with 19 molar teeth in each of the 4 experimental groups for this study. MTA Angelus, EndoSequence root repair material, Biodentine and BioAggregate placed on perforation areas of samples were scanned through a micro-CT to evaluate the porosity of those materials. The volume and percentages of closed, open, total porosity of those repair materials in each sample were calculated one by one.