McNamara tipi maksiller genişletme apareyi ile Alt-RAMEC protokolü uygulanan hastalarda dentoalveoler ve iskeletsel değişikliklerin posteroanterior ve lateral sefalometrik radyografiler üzerinde incelenmesi
Examination of dentoalveolar and skeletal changes on posteroanterior and lateral cephalometric radiographs in patients who applied Alt-RAMEC protocol with McNamara type maxillary expansion appliance
- Tez No: 964637
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERDEM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu retrospektif tez çalışmasının amacı, büyüme gelişimi devam eden maksiller retrognati ve maksiller darlığa sahip bireylerde McNamara tipi bonded maksiller genişletme apareyi ile 7 haftalık Alt-RAMEC (Ardışık Hızlı Maksiller Genişletme ve Daraltma) protokolü uygulaması sonrası oluşan iskeletsel, dentoalveoler ve yumuşak doku değişikliklerini posteroanterior ve lateral sefalometrik radyografiler üzerinde incelemektir. Araştırma materyali, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı arşivinden seçilmiştir. Çalışmaya, yaş ortalaması 10,77 ± 1,84 olan 8'i erkek 14'ü kız toplam 22 birey dahil edilmiştir. Bu bireyler McNamara tipi maksiller ekspansiyon apareyi ile uygulanan Alt-RAMEC protokolüyle tedavi edilmiştir. Kullanılan McNamara tipi maksiller genişletme apareyi Hyrax tipi maksi vida içermekte, akrilik kısmı maksiller birinci, ikinci premolar ve molar dişlerin bukkal, oklüzal ve palatinal yüzlerini öreterek maksiller dental arkın posterior bölgesini çepeçevre sarmaktadır. Alt-RAMEC protokolü, birbirini ard arda takip eden 7 haftalık süre boyunca Hyrax vida 1 hafta boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa 1/4 tur (0,25 mm); yani toplamda 1/2 tur (0,5 mm) açılarak ve takip eden hafta ise yine sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa 1/4 tur (0,25 mm); yani toplamda 1/2 tur (0,5 mm) olacak şekilde kapatılarak uygulanmıştır. Tedavi öncesi (T0) ve tedavi sonrası (T1) çekilmiş toplam 44 posteroanterior ve 44 lateral sefalometrik radyografi kullanılmıştır. Aynı standartlar altından alınan sefalometrik filmlerin ölçümleri bilgisayar ortamında dijital olarak yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 26 paket program kullanılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrasındaki lateral ve posteroanterior sefolometrik ölçümlerin karşılaştırılmasında ise parametrik olmayan yöntem olan Wilcoxon sıralı işaretler testi yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar yorumlanırken anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kullanılmış olup; p0,05 olması durumunda ise anlamlı bir farklılığın olmadığı belirtilmiştir. Sefalometrik değerlendirmelere göre, maksillanın sagittal yönde öne hareketi sağlanmıştır. Mandibulada posterior rotasyonla beraber dik yön boyutunda, alt ön yüz yüksekliğinde ve total ön yüz yüksekliğinde artış olmuştur. Yumuşak doku profilinde üst dudak öne, alt dudak geriye hareket etmiş ve fasiyal açıdaki azalmayla konkav profil düzeltilerek konveksite artmış, iyi bir fasiyal profil elde edilmiştir. Üst keser dişlerde anlamlı retrüzyon olmuş, overjette anlamlı bir artış görülmüştür. Maksiller intermolar genişlikte artış görülmüştür. Bi-zigomatik ve zigomatikomandibular genişliklerde anlamlı olmasa da artış görülmesi bu protokolün sirkümmaksiller yapılara da etki ettiğinin bir göstergesidir. Maksillomandibular ve maxiller genişliklerde anlamlı artışlar görülmüş, maksiller kemikte transversal olarak genişleme gözlenmiştir. Nazal kavite genişliğinde artış görülmesi havayolunu olumlu açıdan etkilemiştir. Bu sonuçlara göre, bu tedavinin uygulanmasıyla özellikle maksiller retrognatiye sahip Sınıf III maloklüzyonlarda protraksiyon süresi kısaltılacak ve hatta sınır vakalarda protraksiyon aygıtına ihtiyaç olmaksızın maksillanın öne hareketi sağlanabilecektir. Büyüme yönünün normal veya hipodiverjan olduğu sınıf III molaklüzyonların tedavisinde başarı şansı daha yüksektir. Ayrıca maliyeti de düşünüldüğünde kliniklerde sıklıkla kullanılan McNamara tipi bonded maksiller ekspansiyon apareyi, Alt-RAMEC protokolünün orjinalinde kullanılan Double Hinged Maxillary Expander'a (Çift Menteşeli Maksiller Genişletme Aygıtı) iyi bir alternatif olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This retrospective thesis aims to investigate the skeletal, dentoalveolar, and soft tissue changes following the application of the McNamara type bonded maxillary expansion appliance with a 7-week Alt-RAMEC (Sequential Rapid Maxillary Expansion and Constriction) protocol in individuals with ongoing maxillary retrognathia and maxillary constriction associated with continuing growth and development. The examination of these changes will be conducted through posteroanterior and lateral cephalometric radiographs. The research material was selected from the archives of Ankara University Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics. A total of 22 individuals, 8 males and 14 females, with an average age of 10.77 ± 1.84 years, were included in the study. These individuals were treated with the Alt-RAMEC protocol applied with a McNamara type maxillary expansion appliance. The McNamara type maxillary expansion appliance used contains a Hyrax type maxi screw, and its acrylic part covers the buccal, occlusal and palatal surfaces of the maxillary first, second premolar and molar teeth and surrounds the posterior region of the maxillary dental arch. The Alt-RAMEC protocol consisted of Hyrax screw 1/4 turn (0.25 mm) twice a day, in the morning and evening, for 1 week, for 7 consecutive weeks; that is, by opening 1/2 turn (0.5 mm) in total, and the following week, 1/4 turn (0.25 mm) twice a day, in the morning and evening; That is, it was applied by closing it with a total of 1/2 turn (0.5 mm). A total of 44 posteroanterior and 44 lateral cephalometric radiographs taken before treatment (T0) and after treatment (T1) were used. Measurements of cephalometric films taken under the same standards were made digitally in a computer environment. SPSS 26 package program was used to analyze the data obtained. The non-parametric Wilcoxon sequential signs test method was used to compare lateral and posteroanterior cephalometric measurements before and after treatment. While interpreting the results, 0.05 was used as the significance level; It was stated that there was a significant difference if p0.05. According to cephalometric evaluations, forward movement of the maxilla in the sagittal direction was achieved. With posterior rotation in the mandible, there was an increase in the vertical dimension, lower anterior face height and total anterior face height. In the soft tissue profile, the upper lip moved forward and the lower lip moved backward, and with the decrease in the facial angle, the concave profile was corrected and the convexity increased, resulting in a good facial profile. There was significant retrusion in the upper incisors and a significant increase in overjet. An increase in maxillary intermolar width was observed. The increase in bi-zygomatic and zygomaticomandibular widths, although not significant, is an indication that this protocol also affects the circummaxillary structures. Significant increases were observed in maxillomandibular and maxillary widths, and transversal expansion was observed in the maxillary bone. The increase in nasal cavity width had a positive impact on the airway. According to these results, with the application of this treatment, the protraction time will be shortened, especially in Class III malocclusions with maxillary retrognathia, and even forward movement of the maxilla can be achieved without the need for a protraction device in borderline cases. The chance of success is higher in the treatment of mild class III malocclusions, where the direction of growth is normal or hypodivergent. Additionally, considering its cost, the McNamara type bonded maxillary expansion appliance, which is frequently used in clinics, may be a good alternative to the Double Hinged Maxillary Expander used in the original Alt-RAMEC protocol.