Ergenlerde psikolojik dayanıklılığın yordayıcısı olarak kendini sevme ve öz yeterliliğin rolü
The effect of self liking and self competence as a predictor of psychological resilience in adolescents
  1. Tez No: 626644
  2. Yazar: MERVE SİNOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOGDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı psikolojik dayanıklılığın yordayıcısı olarak kendini sevme ve öz yeterliliğin rolünün incelenmesidir. Bu araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Başakşehir ilçesindeki liselerde öğrenim görmekte olan öğrencilerden oluşmaktadır. Biri özel biri resmi olmak üzere iki Anadolu lisesinde yapılmıştır. Bu okullardan araştırmaya gönüllü olarak katılan 180 kız, 250 erkek toplam 430 öğrenci örneklem olarak alınmıştır. Araştırmada öğrencilere“Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Kendini Sevme ve Öz Yeterlilik Ölçeği”ile araştırmacının hazırlamış olduğu kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırmada okul türü ve cinsiyetin psikolojik dayanıklılık, kendini sevme ve öz yeterlilik üzerindeki etkisini hesaplamak için ilişkisiz örneklemler t testi, yaş ve sınıf düzeyinin psikolojik dayanıklılık, kendini sevme ve öz yeterlilik üzerindeki etkisini hesaplamak için varyans analizi ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Kendini sevme ve öz yeterliliğin psikolojik dayanıklılık üzerindeki rolünü hesaplamak için de çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin çoğunun anne babası sağ ve birliktedir. Öğrencilerin içinde bulundukları sınıf düzeyi değiştikçe psikolojik dayanıklılık ve öz yeterlilik anlamlı bir farklılık göstermezken, kendini sevme anlamlı farklılık göstermiştir. Psikolojik dayanıklılık, öz yeterlilik ve kendini sevme ölçek puanları cinsiyet, yaş ve okul türüne göre anlamlı farklılıklar göstermediği bulunmuştur. Kendini sevme ve öz yeterliliğin psikolojik dayanıklılığı anlamlı bir şekilde yordadığı görülmekte, kendini sevmenin psikolojik dayanıklılık üzerinde daha önemli bir yordayıcı olduğu gözlenmektedir. Öğrencilerin içinde bulundukları okul türü, cinsiyet ve yaş incelendiğinde anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak; öğrencilerin kendini sevme ve öz yeterlilikleri onların psikolojik dayanıklılıklarını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between self-liking and self-competence as a predictor of psychological resilience. The aim of this study was to determine the role of self-efficacy and self-efficacy as a predictor of psychological resilience. The population of the research consists of high school students studying in Başakşehir district of Istanbul province in 2018-2019 academic year. Since it is not possible to reach the entire universe, two Anatolian high schools, one of which is a private one, are selected. A total of 430 students, 180 females and 250 males, who volunteered to participate in the study were taken as the sample. In the study,“Adolescent Psychological Endurance Scale, Self-Liking and Self Competence Scale”and personal information form prepared by the researcher were applied to the students. The aim of this study was to determine the effect of self-liking and self-competence as a predictor of psychological resilience. In the study, unrelated samples t test was used to calculate the effect of school type and gender on psychological endurance, self-liking and self-competence, variance analysis and Tukey HSD multiple comparison test were used to calculate the effect of age and class level on psychological endurance, self-liking and self-competence. Multiple regression analysis was used to calculate the effect of self-liking and self-competence on psychological resilience. Parents of the students participating in the research live together. While the level of psychological resilience and self-competence did not show a significant difference as the grade level of the students changed, self-liking showed a significant difference. When the type of school in which the students were located was examined, it was found that there was no significant difference. It was seen that the gender of the students did not make a significant difference. The age groups of the students were determined to be close to each other. Self-liking and self-efficacy significantly predict psychological resilience, and self-love seems to be a more important predictor of psychological resilienceAs a result; self-liking and self-competence of students affect their psychological resilience.