Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'nda 1990-1994 yılları arasında iş kazaları ile işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi uygulamaları
Work accidents and in-service training of safety and labor health in Turkish coal processing enterprise in the period of 1990-1994
  1. Tez No: 62668
  2. Yazar: KADRİYE IŞIKLAR PÜRÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
BÖLÜM VI ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Bu bölümde araştırmanın özeti, sonucu ve öneriler yer almaktadır. Özet Çalışmak, hem beden, hem beyin için gerekli bir olgudur. Çalışma yaşamı, maddi ve manevi açıdan doyurucu olduğu kadar, oluşabilecek kaza risklerinin en az olabileceği bir ortamı çalışanına sunabilmelidir. Çalışma yaşamı ile sağlık arasındaki ilişkiler konusunda 18. yüzyıl Sanayi Devrimi sonrası Avrupa'da ortaya çıkan gelişmeler, zamanla iş ile sağlık arasındaki etkileşimin çift yönlü olduğu görüşünü ortaya koymuştur. İş yaşamı zenginleşip, gelişen teknolojiyle kolaylaşırken, karmaşıklaşmış, bir takım uyum sorunlarını, tehlikeleri de beraberinde getirmiştir. Bütün bunlara karşılık olarak iş yerinde sağlıklı ve güvenli çalışmayı sağlayabilecek yeni kurallar konulmuş, uygulamalar, araçlar, yasalar geliştirilmiştir.örneğin ergonomi bilimi; insan, makine, çevre üçlüsünün birlikte olacağı işyerlerinde bu üçünün en uygun ve verimli şekilde bir arada çalışıp, yaşayabileceği yasaları bulmayı ve bu yasaları kullanmayı amaçlamaktadır. Düzenlenen yasalar ulusal düzeyde oluğu gibi uluslararası düzeyde de yapılmış ve çeşitli ülkeler bu uluslararası yasaları imzalamıştır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği; iş yerlerinde işin yürütülmesi sırasında oluşabilecek sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak amacıyla sistemli, bilimsel olarak yapılan çalışmalar olarak tanımlanabilir. İş Yasası ve ilgili Tüzüklerde belirtilen iş yerlerinde yukarıdaki tanıma uygun olarak gerekli önlemlerin alınması zorunludur. Çünkü iş kazası gibi belirli biryaralanma, ölüm veya zarar yol açan önceden planlanmamış bir olayın sonuçları işvereni, çalışanı, hatta ülke ekonomisini olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanmasında çalışana, işverene, devlete ve sendikalara önemli görevler düşmektedir. İş kazaları işin akışını durdurarak üretim temposunu aksatmakta verimlilik kaybına neden olmaktadır. iş kazaları, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili tesbitlerin özelde T.K.İ. Kurumu için de geçerli olduğu söylenebilir. Bu çerçevede yapılan araştırmamızın amaçları; T. Ki Kurumunda 1990-1994 yılları arasında; işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda ne tür, ne kadar sayıda eğitim etkinliği düzenlenmiştir?“, ”Aynı yıllar arasında oluşan iş kazalarının türleri, sayıları, sonuçları nelerdir?“, ”Kurumda yapılan işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri ile oluşan iş kazaları hakkında yetkililerin görüşleri nelerdir?“ başlıkları altında toplanabilir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Araştırmanın birinci ve ikinci amaçlarının gerektirdiği veriler Kurum Eğitim ve İş Güvenliği Daire Başkanlığı dokümanlarından sağlanmıştır. Sonra da tablo ve şekillerle sunulmuştur. Araştırmanın üçüncü amacına ilişkin anketle toplanan veriler ise SPSS paket programında analiz edilerek; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma ve değişkenlik katsayısı hesaplanarak tablolaştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda iş kazalarının psikolojik, fizyolojik, çevresel, eğitimsel nedenleri başlıkları altında şu temel bulgular elde edilmiştir; ”Kendine aşırı güven duyma“, iş kazalarını psikolojik nedeni olarak grubun en çok fikir birliğinde olduğu maddedir. Bu nedeni ”Hatalı karar verme“ ve ”Tehlikeyi zamanında fark edememe“ izlemiştir.İş kazalarının fizyolojik nedenleri başlığı altında ise ”yorgunluk ve uykusuzluk“ en önemli kaza nedeni olarak saptanmış onu ”çalıştığı işte deneyimsiz olmak“ ve ”alkol, sigara, uyuşturucu, ağrı kesici türü ilaçlar kullanma“ izlemiştir. İş kazalarının çevresel nedeni olarak ilksırayı ”koruyucu malzemelerin çeşitli nedenlerle çalışanlarca kullanılmaması“ almış, bu nedeni ”çalışma ortamında toz“ ve ”çalışma ortamında gürültü“ izlemiştir. İş kazalarının eğitimsel nedeni olarak ise ilk sırayı ”çalışanların bildikleri halde gerekli kuralları uygulamaktan veya uymaktan kaçınmaları“ almış, bu kaza nedenini ”iş yerinde güvenli çalışmanın gerektirdiği davranışların otomatik olarak yapılır hale gelmemesi“, ”çalışanların işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında aldıkları eğitimlerin sayısal olarak yetersiz oluşu" izlemiştir. Sonuçlar Yapılan araştırmanın bulguları bizi şu sonuçlara götürmüştür: 1- T.Kİ.'de 1990-1994 yılları arasında yaralanma. ve ölümle sonuçlanan iş kazalarında ve sonuç olarak toplam iş kazalarında hissedilir bir azalma olurken, işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimlerine katılımda artış gözlenmektedir. Eğitimlerdeki artış iş kazalarında azalışı beraberinde getirmiş, aralarında ters bir orantı oluşmuştur. 2- Muhtelif kazalardan sonra en çok kaza (yaralanma ile sonuçlanan) göçük-taş-kömür düşmesi türü kazalarla oluşmuştur. Ölümle sonuçlanan kazalar ise iş makinalarıyla oluşan kazalardır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Working is an essential event for both physical and cognitive health. The researchers done after the 18 th. Century industrial revolution show that the Interaction between work and health is a double-sided one. As the working life becomes easier with developments In the techno_ logy, this also brings the danger of complex adjustment problems. To overcome these difficulties, some kind of new rules, practices, means and laws are generated. The labor health and work safety are both systematic and scientific studies carried out to prevent labor from the conditions that can be harmful for health during the execution of the work. it can be said that the provlngs related with work accidents, labor health and safety are also valid specifically for T.K.İ. İn this frame of work, the purposes of this study can be summarized in the following topics :“ in the period of 1990-1994 in T.K.İ,the numbers and kinds of the In-service training related with labor health and safety; the kinds, numbers and the results of the work accidents; what are the opi_ nions of the directors about the in-service trainings and work accidents?0, in the research,the questlonnaries developed by the researcher her_ self were used as the data collection tool. The data needed for the first and second purposes of the research were obtained from the documents of T.K.İ. The data collected for the third purpose by the questlonnaries were analyzed and presented us(r the SPSS software. The main findings of it research stated as psychologlcal,envlron_ mental and educational causes of the work accidents as follows : Psychological causes are ”extremely high self-esteem“, ”mistakes In decl_ slon making“, physiological causes are ”fatigue and sleeplessness“, ”being inexperienced In the work done“, environmental causes are ”not using preventive tools for some reasons“, ”dust In the working envl_ ronment“, educational causes are ”avordlng of the applying and obeying the necessary rules even they are known by the labors“, ”not developing the behaviors automatically that are required for the safety In the working environment ". T.G. YÖKSBCİtoİS H)M