Eğitim işgörenlerinin örgütsel tutumları (Samsun ili merkez öğretim okulları örneği)
Organizational behaviours of the teachers
- Tez No: 62672
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
ÖZET Bu araştırmada Ortaöğretim kurumlarında (liseler) görev yapan öğretmenlerin örgütsel tutumlarının tespitine çalışılmıştır. Araştırma kapsamına 1995-1996 öğretim yılında Samsun il Merkezinde (Büyükşehir Belediye Sınırları içerisindeki) mevcut 27 adet ortaöğretim okullarında görev yapan 1321 öğretmenin tümü alınmıştır. Veri toplama aracı olarak bir anket geliştirilmiş ve ön uygulama yapmak üzere tesadüfi olarak belirlenen okullarda görev yapan öğretmenlere (335 öğretmen) dağıtılan bu anketten geri toplanabilen 253'ünden (%76) elde edilen verilere göre anketin faktör analizi ve geçerlik güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Crombach Alpha güvenilirlik katsayısı.82 olarak tesbit edilmiştir. Araştırma evreninin tamamına ulaşılabileceği düşüncesi ile örneklem alınmasına gerek duyulmamış geliştirilen veri toplama aracı 27 okulda görev yapan 1321 öğretmenin tamamına dağıtılmıştır. Dağıtılan bu anketlerden 961 adedi (%73) geri dönmüştür. Elde edilen veriler önce bir bütün olarak incelenmiş ve aritmetik ortalamalarına göre sıralanmıştır. Ayrıca, her bir tutum boyutunda öğretmenlerin vermiş oldukları yanıtları arasında cinsiyete, medeni duruma göre anlamlı bir farkın olup olmadığı“t-testi”ile, mesleki kıdem, çalışma yılı, öğretmenlik branşı ve görev yapılan okul türlerine göre anlamlı bir farkınolup olmadığını anlamak için ise“F-testi”(Bir Boyutlu Varyans Analizi) gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Analizler sonucunda; - Ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerce, yüksek düzeyde olmamakla birlikte genellikle özdeşleşme (X=4.04), yerimseme (X=3.76) ve uyuşum (X=4.05) örgütsel tutumlarının geliştirildiği görülmüştür. Bu tutumların geliştirilmesinde (Özdeşleşme ve Yerimseme tutum boyutları için), öğretmenlerin görev yaptıkları okul türünün ve mesleki kıdemlerinin, uyuşum tutum boyutu için sadece mesleki kıdemlerinin etkili olduğu, bu boyutlardaki konulara turizm/ticaret liselerinde görev yapan öğretmenler ile, 11-20 yıl mesleki kıdeme sahip öğretmenlerin en yüksek ağırlığı verdikleri anlaşılmıştır. - Ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerce, orta derecede umursamazlık (X=3.29) örgütsel tutumun geliştirildiği görülmüştür. Bu tutumun geliştirilmesinde, öğretmenlerin görev yaptıkları okuldaki çalışma yılı, öğretmenlik branşı ve görev yapılan okul türünün etkili olduğu, Umursamazlık tutumu boyutundaki konulara 11-15 çalışma yılına sahip öğretmenlerin, din ve ahlak bilgisi dersi öğretmenlerinin ve turizm/ticaret liselerinde görev yapan öğretmenlerin en yüksek ağırlığı verdikleri anlaşılmıştır. - Ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlerce, orta dereceden daha az nadiren yabancılaşma (X=2.53) örgütsel tutumunun geliştirildiği görülmüştür. Bu tutumun geliştirilmesinde öğretmenlerin cinsiyetleri, medenidurumları, mesleki kıdemleri, öğretmenlik branşları ve görev yaptıkları okul türünün etkili olduğu, yabancılaşma tutumu boyutundaki konulara erkek öğretmenler ile bekar öğretmenlerin, 1-10 yıl mesleki kıdeme sahip öğretmenlerin, meslek bilgisi dersi öğretmenlerinin ve endüstri meslek liselerinde görev yapan öğretmenlerin en yüksek ağırlığı verdikleri anlaşılmıştır. Yapılan bu araştırma öğretmenlerin örgütsel tutumlarını saptamak amacı ile belli bir bölgede ve deneme mahiyetinde yapılmıştır. Araştırmanın daha kapsamlı ve değişik tutum boyutlarını da içerecek şekilde diğer öğretim kurumlarında da yapılmasının eğitim ve öğretime katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
316 ORGANIZATIONAL BEHAVIOURS OF THE TEACHERS (Sample for the central schools for secondary education in the city of Samsun) In this study, the aim was to measure the organizaitonal behaviours of the teachers in high schools in Samsun (As based on identification - alienation criteria). For obtaining findings, it was formed questionnaire as a preliminary test and distributed to 335 teachers from different highschools. In the light of the findings obtained from the returned results of 253 questionnaires; reliability, validity and factor analysis was accomplished. Crombach Alpha reliability cofficient was determined as.82. The questionnaire was composed of two including personal knowgelde and behaviour criteria 50 items were put in this questionnaire covering 5 behaviors criteria. Unter this study, the questionnaires were distributed to all 1321 teachers from 27 highschools and 961 of those questionnaires were returned (73%). The findings were ordered by their arithmetical mean (X). In addition, according to behavior criteria, it was tested to find out if there was tested to find out if there was any significant difference between the answers given by317 the teachers, by using“t-tesf for civil status and sexuality and ”F-test" for type of the school, work-years, teaching branch and professional seniority. As a result of these analysis, as for the teachers from hihgschools, it was observed: That the organizational behaviours of identification (X=4.04) colonialism (X=3.76) and accommadation (X=4.05) were generally developed and the effective factors were seniority and type of the school for developing the organizational behaviors of identification, colonialism but only seniority for developing the organizational behaviour of accommadation. - That the organizational behaviour of indifference (X=3.29), was developed from time to time and the effective factors were teaching branch work-years and tpye of the school for developing the organizational behavior of indifference - That the organizational behaviour of alienation (X=2.53) was rarely developed and effective factors were sexuality, civil status, seniority, work- years and type of the school.