İlköğretim okulları yönrticilerinin insan ilişkileri yeterlikleri
Human relationship competence of basic school administrators
  1. Tez No: 62673
  2. Yazar: ALİ ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Araştırma, Ankara ili ilköğretim okulları yöneticilerinin insan ilişkileri yeterliklerini belirlemek ve gerekli çözüm önerileri geliştirmek için yapılmıştır. Beşli Likert tipi anket Ankara Büyükşehir Belediyesi içindeki ilköğretim okullarından, yöneticileri basit tesadüfi, öğretmenleri de uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 155 ilköğretim okulunda, yöneticilere ve 449 öğretmene uygulanmıştır. Yöneticilerin ve öğretmenlerin kişisel özellikleri frekans ve yüzde ile çözümlenmiştir. Yeterlik alanları aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları bulunmuştur. Yöneticilerin cinsiyet, yaş, öğretmenlik yılı, yöneticilik kıdemi, okulda çalışılan yıl, branş, yöneticisi olmadan önce ve sonra alman hizmetiçi eğitim değişkenlerine; öğretmenlerin de cinsiyet, yaş, öğretmenlik yılı, okulda çalışılan yıl ve branşlarına göre, insan ilişkileri yeterlik alanlarına ilişkin görüşleri arasındaki farklılık bağımsız örneklemlerde“t”testi ile saptanmıştır. Yeterlik alanlarında ortalamalar alınarak yeni sütun oluşturulmuş ve t testleri bu sütun puanları üzerinde yapılmıştır. Yaş, öğretmenlik yılı, yöneticilik kıdemi, okulda çalışılan yıl değişkenleri t testinin uygulanabilmesi için iki gruba indirgenmiştir. Anlamlılık testlerinde a = 0.05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Araştırmanın sonuçlan: İnsan ilişkileri yeterlik alanlarında yöneticiler ile öğretmenler arasında anlamlı farklılık bulunmaktadır. İnsan ilişkileri yeterlik alanlarında yöneticiler cinsiyetine, yaş, öğretmenlik yılı ve branş değişkenlerine göre anlamlı farklılık yoktur.“Okulda uygulanacak yenileşmelerde öğretmene danışmanlık yapabilme”yeterlik alanında yöneticilik kıdemine,“Okulda sağlıklı bir ortam hazırlayabilme”yeterlik alanında da okulda çalışılan yıla göre anlamlı farklılık bulunmaktadır. Yönetici olmadan önce ve sonra alınan hizmetiçi eğitime göre anlamlı bir farklılık yoktur.“Öğretmenleri yönetime katabilme”yeterlik alanında cinsiyetlerine; yeterlik alanlarının tamamında da yaşlarına göre anlamlı farklılık bulunmaktadır. Öğretmenlerin, öğretmenlik yıllarına göre yeterlik alanlarının tamamında,“Öğretmenleri verimli çalışmaya güdüleyebilme, uyumlarını sağlayabilme, takım çalışması yapabilme ve okulda uygulanacak yenileşmelerde öğretmene danışmanlık yapabilme”yeterlik alanlarında öğretmenlerin okulda çalıştıkları yıla göre anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Öğretmenlerin branşlarına göre anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research study has been carried out to determine the human relationships of administrators in basic schools in Ankara and to develop the necessary solution suggestions. The five fold Likert questionnaire has been implemented in Ankara Municipality in 155 basic schools to administrators and 449 teachers. Administrators have been selected by simple random sampling and teachers by convenience sampling method. The personal characteristics of administrators and teachers have been found out by frequency and percentage. Competency fields, mean and standard deviation have been found. In independent sampling“t”test has been used in determining the differences between administrators and teachers in human relationship competence fields according to some variants which are sex, age, years of teaching, administratorship, years of working in school, subject area, inservice training taken before and after becoming administrator for administrators, and which are sex, age, years of teaching, years of working in school and subject areas for teachers. Means in competency fields have been used and new colums have been constructed and then t tests have been done by these scores. Age, years of teaching, years of administratorship, and years of working variants in schools have decreased to two groups for the t test application. In the significance tests the significance level a has been accepted as 0.05. The results of research: There are significant differences between administrators and teachers in human relationship competence fields. There is no significant difference in human relationship competence field for administrators by sex, age, years of teaching and subject areas. There are significant differences in the competence field“the ability to perform consultancy to teachers in innovations to be realized in schools”by years of administratorship and“the ability to prepare a solid setting in school”by years of working in schools. There is no significant difference by inservice training taken before and after becoming administrator. There are significant differences in the competence fields“ability to have teachers join the administration”by sexes; and there are differences in all competence fields by ages. In all competence fields of teachers by years of teaching, there are significant differences in“ability to motivate teachers to work efficiently, to provide their adaptation, to work as a team and to provide consultancy to teachers for innovations”. There are no significant differences by subject areas of teachers. u