Kadın sporcularda ön çapraz bağ cerrahisi sonrası instabil zeminlerde uygulanan kuvvet egzersiz programının alt ekstremite simetrisi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of strength exercise program applied on unstable surfaces on limb symmetry index of female athletes
- Tez No: 626725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmaya 121,74 ± 3,15 gün önce hamstring otogrefti ile ön çapraz bağ (ÖÇB) rekontrüksiyonu geçiren 18-32 yaşları arasında kadın (n:50) rekreatif sporcular katılmıştır. Katılımcılar instabil zeminlerde kuvvet antrenman programı uygulanan çalışma grubu (ÇG; n=25) ve farklı spora dönüş programları uygulayan kontrol grubu (KG; n=25) olarak ikiye ayrılmıştır. Çalışma grubundaki sporculara 12 hafta süresince instabil zeminlerde gerçekleştirilen bireyselleştirilmiş progresif egzersizler 90 gün süresince 48 antrenman oturumu olacak şekilde uygulanmıştır. Kontrol grubunda ki sporcular ise klasik spora dönüş programlarına devam etmişlerdir. Sporcuların ameliyatlı(A) ve sağlam(S) bacağı arasındaki simetri indeksini belirlemek üzere Tek bacak (TB), Tek bacak üçlü (TBÜ), tek bacak çapraz(TBÇ) ve 6 metre zamanlı(6MZ) sıçrama testleri antrenman programı öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Women aged between 18-32 years (n: 50) undergoing anterior cruciate ligament (ACL) reconstruction using a hamstring autograft of 121.74 ± 3.15 days ago participated in the study. Participants were divided into two groups as the study group (SG; n = 25) who applied strength training program on unstable grounds and the control group (CG) that applied different return to sports programs. Individualized progressive exercises performed on unstable grounds during 12 weeks were applied to the athletes in the study group for a period of 90 days with 48 training sessions while the athletes in the control group will continue their classical rehabilitation programs. Single leg hop (SLH), Triple hop (STH), cross-over hop (SCH) and 6 m Timed hop (6MT) tests were performed before and after the training program to determine the limb symmetry index (LSI) between the injured (I) and the noninjured (NI) legs of the athletes.