Eğitim yöneticisinin yeterlikleri: Özel eğitim okulu müdürlerinin yeterliklerine ilişkin bir araştırma
The competencies of educational administrators: A study concerning the administrators of special education schools
  1. Tez No: 62674
  2. Yazar: MEHMET AKSÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışma, özel eğitim okulu müdürlerinin yeterlikleri konusundadır. Araştırmanın problemini, özel eğitim okulu müdürlerinin, bilimsel bulgulara dayalı olarak hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim ile nasıl yetiştirilmeleri konusu oluşmaktadır. Araştırmada;“yeterlik”terimi,“kişiye belirli bir rolü oynayabilme gücü kazandıran özelliklerin varlığı”şeklinde tanımlanmış ve kabul edilmiştir. Araştırmanın amacı; özel eğitim okulu müdürlerinin yeterliklerini karşılaşmak olarak incelemektir. Araştırmanın bulguları, okul yöneticilerinin iş analizlerinde kullanabilmelerinin mümkün olması bakımından önemlidir. Ayrıca bulgulara dayanılarak bir dizi ölçüt oluşturulması ve okul yöneticilerinin atamalarında ve terlilerinde bunlardan yararlanılması da mümkündür. Çalışmanın örneklemini, ülke çapında toplam 632 denek oluşturmuştur. 120 özel eğitim okulu müdürü, her okuldan üç öğretmen (360), belirlenen okulların teftişinden sorumlu her bir ilköğretim müfettiş grubundan birer müfettiş (76) ve okulun bağlı olduğu il ya da ilçe millî eğitim şube müdürlerinden biri (76) bu çalışmaya katılmıştır. Anketlerin dönüş oranı % 95,83 ili % 63,33 arasındadır. Okul müdürlerinin ideal ve gerçek yeterlik düzeyleri test edilmiştir. Veriler istatistiksel teknik olarak, bir boyutlu varyans analizi ve scheffe testi kullanılarak analiz edilmiştir. Denek grupları arasında algılamaları bakımından anlamlı farklılıklar olduğu bulunmuştur. Çalışmanın sonuçlan; özel eğitim okulu müdürlerinin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim programlarında değişiklikler yapılmasının, yeterlik konusunun özellikle okul müdürlerinin atamalarında dikkate alınmasının ve bu tür çalışmalara tarafsızlık ilkesine bağlı kalarak Bakanlık desteği sağlanmasının, hizmetlerin yerine getirilmesinde yararlı olacağım ortaya koymaktadır. Uf
Özet (Çeviri)
The present study is concerned with the competency issue in the principals of special educational schools. The problem is to identify the pre- service and in- service training needs of the principals. In this study, the term“competency”was defined and accepted as“the quality of having the characteristics that give a person the power and ability to play a specific role”. The findings of the, present study are significant in that it is possible to use them in the job- analysis of the school administrators- it is also possible to create a set (