Okul yöneticilerinin proaktif kişilik özellikleri ile tekonoloji liderliği öz-yeterlikleri arasındaki ilişki
The relationship between proactive personality traits and technological leadership self-efficacy of school managers
- Tez No: 900400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TÖRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin proaktif kişilik özellikleri ile teknolojik liderlik öz-yeterlikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında İstanbul ilindeki özel ve devlet okullarının yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise tabakalı örneklem yöntemi ile seçilen 326 Okul yöneticisidir. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Kısaltılmış Proaktif Kişilik Ölçeği”ve“Eğitim Yöneticileri Teknoloji Liderliği Öz-yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, okul yöneticilerinin proaktif kişilik özellikleri ve teknoloji liderliği öz-yeterlik düzeyleri yüksek olarak belirlenmiştir. Okul yöneticilerinin cinsiyet, yaş, okul kademesi, yönetici olarak hizmet yılı, okul türü değişkenlerine göre proaktif kişilik özelliklerinin anlamlı düzeyde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Okul müdürlerinin müdür yardımcılarından ve teknolojiye yönelik hizmet içi eğitim alan okul yöneticilerinin eğitim alan proaktif kişilik özellikleri düzeyinden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin teknolojik liderlik öz-yeterlikleri, öğrenim düzeyi, okul kademesi, okul türü değişkenlerine göre farklılaşmamaktadır. Buna karşılık, okul yöneticilerinin teknolojik liderlik öz-yeterlikleri cinsiyet, yaş, unvan, hizmet yılı ve teknolojik yeterliği geliştirmeye yönelik hizmet içi eğitim alma durumuna göre farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırma sonucuna göre okul yöneticilerinin okul yöneticilerin proaktif kişilikleri ile vizyoner liderlik, dijital öğrenme kültürü, profesyonel uygulamada mükemmellik boyutu, sistematik gelişim, dijital vatandaşlık ve teknoloji liderliği öz yeterlikleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Okul müdürlerinin proaktif kişilik özellikleri teknolojik liderlik öz-yeterlik düzeylerini %41 oranında açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the proactive personality traits of school administrators and their technological leadership self-efficacy. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The universe of the research consists of the administrators of private and public schools in Istanbul in the 2022-2023 academic year. The sample of the research is 326 school administrators selected by stratified sampling method.“Personal Information Form”,“Abridged Proactive Personality Scale”and“Educational Managers Technology Leadership Self-Efficacy Scale”were used in the research. According to the findings obtained in the study, school administrators' proactive personality traits and technology leadership self-efficacy levels were determined to be high. It was determined that the proactive personality traits of school administrators did not differ significantly according to the variables of gender, age, school level, years of service as an administrator, and school type. It has been determined that the level of proactive personality traits of school principals is higher than vice principals and school administrators who receive in-service training on technology. Technological leadership self-efficacy of school administrators does not differ according to education level, school level and school type variables. On the other hand, it has been determined that the technological leadership self-efficacy of school administrators differs according to gender, age, title, years of service and in-service training to develop technological competence. According to the results of the research, a positive and moderately significant relationship was found between the proactive personalities of school administrators and visionary leadership, digital learning culture, the dimension of excellence in professional practice, systematic development, digital citizenship and technology leadership self-efficacy. The proactive personality traits of school principals explain their technological leadership self-efficacy levels by 41%.