Öğretmenlerin ders teftişi etkinliklerinde müfettişlerden beklentileri müfettişlerce gerçekleştirilme düzeyleri (Niğde ili örneği)
Teachers expectation from the inspectors, during their inspection of the lectures and the realization level of this expectation
- Tez No: 62675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KARATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
BÖLÜM IV ÖZET, SONUÇLAR VE ÖNERİLER Bu bölümde, araştırmanın özeti, sonuçları ve bu sonuçlara dayalı olarak ortaya koyulan öneriler üzerinde durulmaktadır. Özet Araştırmanın amacı, öğretmenlerin ders teftişi etkinliklerinde, müfettişlerden beklentileri ve bu beklentilerin müfettişlerce gerçekleştirilme düzeylerini belirlemektir. Araştırmanın, müfettiş ve öğretmenlerin ders teftişi konusundaki görüşlerini ortaya koyması dolayısıyla, müfettiş ve öğretmenlerin görevlerini etkili bir şekilde gerçekleştirmelerine, hataların giderilmesine ve teftiş sisteminin geliştirilmesine katkıda bulunabileceği umulmaktadır. Araştırma evreni olarak Niğde İl Merkezindeki resmi ilköğretim okullarında görevli öğretmenler ile bu ilde görevli ilköğretim müfettişleri alınmıştır. Niğde İli'nde görev yapan ilköğretim müfettişlerinin sayısının az olması nedeniyle tümü (22 kişi) örnekleme girmiş, öğretmenlerin seçiminde ise tabakalı örnekleme yöntemi kullanılarak, yansız şekilde, 14 okul seçilmiş, bu okullarda görev yapan 412 öğretmenden 240'ı örneklem olarak alınmıştır. Bilgi toplama aracı olarak kullanılan anketler araştırmacı tarafından geliştirilerek, alan uzmanlarının görüşüne sunulmuştur. Yapılan eleştiriler dikkate alınarak gerekli düzeltmeler yapılmış ve Ankara İli'nde 25 ilköğretim okulu öğretmeni ile 8 ilköğretim müfettişine ön uygulama yapılmıştır. Daha sonra anketler araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Anketin ikinci bölümü öğretmen ve müfettişlerin kişisel özelliklerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Öğretmen ve müfettişlerin kişisel özelliklerine ilişkin sonuçlar şöyle sıralanabilir:Araştırmaya 219 ilköğretim okulu öğretmeni, 22 ilköğretim müfettişi katılmıştır. Öğretmenlerin % 71,7'si sınıf öğretmeni, % 28,3'ü branş öğretmenidir. Müfettişlerin ise % 77, 3'ü sınıf öğretmenliğinden, % 22,7'si branş öğretmenliğinden gelmedir. Her iki grupta da sınıf öğretmenliği, çoğunluğu oluşturmaktadır. Öğretmenlerde 16-20 yıl arası kıdemli olanların en büyük grubu (% 32) oluşturduğu görülmektedir. 21 yıldan fazla kıdeme sahip olanlar ise (% 21) ikinci büyük grubu oluşturmaktadır. Müfettişlerin çoğunluğun (% 77,3) müfettişlikteki kıdeminin 1-5 yıl arasında olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin yandan fazlası (% 67,1) eğitim önlisans sahibi iken, % 24,7'si eğitim fakültesini, müfettişlerin ise tamamına yakını (%95,5) eğitim fakültesini bitirmiştir. Öğretmenlerin yarıdan fazlasının (% 57,1) köy ve kasabalarda görev yaptığı, geri kalanının (% 42,9) il ve ilçe merkezinde görev yaptıkları saptanmıştır. Öğretmenlerin ve müfettişlerin ders teftişi etkinliklerine ilişkin görüşleri konusunda toplanan verilerin analizinde kullanılmak üzere frekans ve yüzdeler belirlenmiş ve grupların görüşleri arasında farkın anlamlı olup olmadığı, ilişkili ve ilişkisiz (t) tekniği ile test edilmiştir. Yapılan istatistiksel işlemler sonucu elde edilen bulgulara dayalı yorumlar yapılmış ve sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; müfettiş beklentilerine öğretmenlerin yanıt veremedikleri, müfettişlerin önem verdikleri davranışları gerçekleştiremedikleri ortaya çıkmıştır. Teftiş alt sisteminin sağlıklı yürüyebilmesi için var olan uygulamanın beklentilere yanıt verir duruma getirilmesi gerekir. Sonuçlar Bu araştırmada elde edilen sonuçlar şöyledir: 1. Öğretmenlerin ders teftişi, etkinliklerinde, müfettişlerden beklentileri ile bu beklentilerin gerçekleşme düzeyleri arasında büyük
Özet (Çeviri)
TEACHER'S EXPECTATION FROM THE INSPECTORS, DURING THEIR INSPECTION OF THE LECTURES AND THE REALIZATION LEVEL OF THIS EXPECTION ABSTRACT The object of this research comprises the teacher's expectations from the inspectors, during their inspection of the lectures, and the realization level of this expectation. It is believed that this research will help the inspectors and teachers in carrying out their duty more efficiently, it will contribute to the inspection system, and will avoid the faults, since thereby the inspectors and teachers were able to express their opinions about the inspection of lectures. The teachers and primary education inspectors who were charged in the state primary education schools of Niğde Province Centre, were considered as the research cosmos. Since the primary education inspectors, employed in the Province of Niğde were few in amount (22 inspectors), all were included in the sampling method; and for the selection of teachers, a proportional sampling method were utilized: 14 schools were selected objectively, and 240 teachers out of the total of 412, all charged in these schools, were accepted as samples. The interviews, those were used for collecting information, were developed by the researcher and submitted to the view of the specialists of this subject. Considering the critiques, some correction were made, and a pre- application to 25 primary school teachers and 8 primary education inspectors in the Province of Ankara, was performed. And then it was applied by the researcher. Frequencies and percentages were determined, about the opinions of the teachers and inspectors, reflecting lecture inspection activities, and these were used in the analysis of the data, and tests were carried out to reveal whether there were differences between the opinions of the groups or not, by using the connected and disconnected (t) technique. Comments were given and results were obtained relating to the conclusion of the result of the statistical operations. With respect to the results of the research, it was found out that the teachers were not able to respond the inspector's expectations, that they were not able to realize the behaviour the inspectors attached importance. For the proper functioning of the inspection sub-system, the present application should be developed, so that it shall respond to the expectations.