Orta öğretim okullarının örgüt sağlığı
Organizational health of secondery school
- Tez No: 62676
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ETHEM BAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırmanın amacı öncelikle ortaöğretim okullarının örgüt sağlığını belirlemek için bir anket geliştirmek ve örgüt sağlığı konularına göre yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın evrenini Bolu'da Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışan yönetici ve öğretmenler oluşturmuştur. Bu evrenden örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Öncelikle anketin geçerlik ve güvenirliği için 4 1 8 öğretmen ve yöneticiye anket uygulanmış bunlardan 243 tanesi işleme alınmıştır. Anket iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde kişisel bilgiler, ikinci bölümde ise beş boyuttan oluşan (Örgütsel liderlik, örgütsel bütünlük, çevresel etkileşim, örgütsel kimlik, örgütsel ürün) 53 soru vardır. Anketler 810 öğretmene gönderilmiş bunlardan 493 tanesi analizler için işleme konmuştur. Elde edilen verilerin tüm gruba, öğretmenlere ve yöneticilere göre aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları bulunmuştur. Öğretmenlerin ve yöneticilerin görüşleri arasındaki anlamlılığı test etmek için t-testi uygulanmıştır. Öğretmenlerin cinsiyetlerine göre görüşlerinin anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği t-testi ile, branş, kıdem, bulundukları okuldaki çalışma yılları ve öğrenim durumları anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği tek yönlü varyans analizi ile test edilmiştir. Gruplar arası anlamlılık testlerinde a =0.05 düzeyi esas alınmış ancak a =0.01 düzeyinde anlamlı olan farklara da işaret edilmiştir. Örgütsel liderlik, örgütsel bütünlük, çevresel etkileşim ve örgütsel ürün boyutlarında yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak örgütsel kimlik boyutuna ilişkin yönetici ve öğretmenlerin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop an Organisational Health Questionnaire in order to determine organizational health of secondary schools and to determine the opinion of teachers and administrators related to these topics. The population of this study was administrators and teachers who have been working for Ministry of National Education's Schools in Bolu. This study was conducted on the population without taken sample. In the pilot study, 418 questionnaires were applied teachers and administrators for reliability and validity however only 243 questionnaires were used. Organizational Health Questionnaire was developed in five dimensions: organizational leadership, organizational integrity, environmental interaction, organizational identity, organizational product. Alter pilot sludy, developed questionnaires were applied 810 teachers and administrators in order to learn their opinion about these topics. 493 questionnaires were used for data analyses. First, weighted mean and standard deviation were found according to all groups, teachers and administrators. Then, in order to test significance difference between teachers and administrator's opinion and teachers sex, t-test; branch, seniority, "working year in their school, and educational level, one way analysis of variance were used. Alpha was taken as a=0.05 for significance level. But a=0.01 also was taken into consideration. Although there is a significance difference between teachers and administrators related to organizational leadership, organizational integrity, environmental interaction, and organizational product, there is no significance difference between teachers and administrators' opinion about organizational identity.