Kimlik göstergesi olan logoların; içerik analizi, vizyon, misyon açısından incelenmesi; İstanbul belediyeleri örneği
'The identity indicators of logos'; Content analysis, vision, mission example of İstanbul municipalities
  1. Tez No: 626784
  2. Yazar: MEHMET AKİF CEVAHİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma, bir metropol şehri olan İstanbul'un, kentsel kimlik göstergelerinde, önemli bir yere sahip olan belediye logolarının, çözümlemesine ilişkin değerlendirmeyi içerecektir. Şehir logoları, şehrin betimlenmesini, şehir kültürünün algılanmasını kolaylaştıran öncül kurumsal kimlik öğeleridir. İstanbul şehrinin belediyeleri kentin kimlik göstergelerinde önemli bir role sahiptir. Belediye logoları şehirlerin imajını, kimliğini ve tanıtımını yaparak şehirlerle özdeşleşmiş unsurları gösterir. Kentin özelliklerinden yararlanarak oluşturulan logolar, yüklendikleri anlamlar ile iletişim fonksiyonunun görevini alarak; hem yerel sınırlar içinde hem de sınır dışındaki insanlarla, kent adına iletişim sağlarlar. Şehirlerin tanıtıcı olmasında önemli rol oynayan logolar, şehrin fiziki, beşeri, sosyal, coğrafi özelliklerinden etkilenerek oluşmuştur. Fiziki ve beşeri coğrafya özelliklerinin iç içe olduğu İstanbul'da bu coğrafi durum belediye logolarına da yansımıştır. Şehirler birçok coğrafi özelliğini, şehri simgeleyen unsurlarla logolarında yansıtmaktadır. Sessiz ve etkili bir şekilde kentin sözcülüğünü yapan bir misyona sahiptirler. İletişim alanındaki bu görsel göstergelerin; anlamını çözümlemeye çalışırken; form, içerik ve şekil yönünden birbirlerine benzer yanları yanı sıra, birer tasarım olarak özgün ve nitelikli olup olmadıkları da incelenecektir. Ayrıca, İstanbul'un sahip olduğu sosyal, kültürel, ekonomik ve tarihi özelliklerinin kullanılmakta olduğu bu göstergelere, doğru yansıtılıp yansıtılmadığı konusu irdelenerek bir değerlendirme yapılacaktır. Bu çalışmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 39 ilçe belediyesi logosundaki semboller analiz edilip, belediyelerin logolarının kendi misyon ve vizyonlarıyla ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study will include an analysis of municipal logos, which have an important place in the urban identity indicators of Istanbul, a metropolitan city. City logos are the primary corporate identity elements that facilitate the description of the city and the perception of the city culture. The municipalities of Istanbul have an important role in the identity indicators of the city. Municipality logos show the image, identity and promotion of the cities and show the elements associated with the cities. The logos created by taking advantage of the characteristics of the city, taking the role of communication function with the meanings they are loaded; they communicate on behalf of the city with people both within and outside the local boundaries. Logos, which play an important role in the promotion of cities, are formed by being influenced by the physical, human, social and geographical characteristics of the city. In Istanbul, where physical and human geography features are intertwined, this geographical situation is reflected in the municipal logos. Cities reflect many geographical features in their logos with elements that symbolize the city. They have a mission to spearhead the city quietly and effectively. These visual indicators in the field of communication; trying to analyze the meaning; In addition to their similarities in form, content and shape, they will be examined whether they are original and qualified as designs. In addition, an assessment will be made by examining whether the social, cultural, economic and historical characteristics of Istanbul are reflected correctly in these indicators. In this study, the symbols of the logo of Istanbul Metropolitan Municipality and 39 district municipalities were analyzed and the relations of the logos of the municipalities with their own mission and vision were examined.