Term oligohidramniyos gebeliklerinde aktif doğum indüksiyonu yönetimi ; Doğum şekli ve fetal sonuçlar
Acti̇ve induction management of labor for oli̇gohydramni̇os pregnanci̇es at term; Mode of deli̇very and fetal outcome
  1. Tez No: 626808
  2. Yazar: NEFİSE NAZLI YENİGÜL
  3. Danışmanlar: UZMAN OSMAN AŞICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
TERM OLİGOHİDRAMNİYOS GEBELİKLERİNDE AKTİF DOĞUM İNDÜKSYONU YÖNETİMİ; DOĞUM ŞEKLİ VE FETAL SONUÇLAR Amaç:Oligohidramniyos birçok vakada hiçbir patoloji bulunmadan izole biçimde karşımıza çıkabilir ve çoğu zaman medikal indüksiyon için bir endikasyondur. Doğum indüksiyonunun, sezaryen operasyonu ve operatif doğum oranlarını arttırdığı görüşü son yıllarda yapılan çalışmalarla değişmektedir.'Oligohidramniyoslu hastalara indüksiyon uygulayarak sezaryen riskini arttırır mıyız?' sorusuna cevap aradığımız bu çalışmayla literatüre katkıda bulunmak istedik. GereçveYöntem:Ocak 2013 ile Haziran 2014 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde prospektif kontrollü vaka çalışması olarak yapıldı. Etik kurul onayı alındı. Doğumhaneye başvuran ve çalışma kriterlerine uyan 159 izole oligohidramniyos ve 165 surmatür tanılı gebe;dinoproston veya oksitosin ile indüklendi. Sezaryen oranları ve sezaryen endikasyonları karşılaştırıldı. BulgularOligohidramniyos grubundaki hastaların 89'u NSD , 70'i C/S ile; kontrol grubundaki hastaların 96'sı NSD ,69'u C/S ile doğum yaptıve istatistiki olarak anlamlı değildi (p>0.05,p=0.688).Fakat C/S endikasyonlarından fetal distres oranları oligohidramniyos grubunda istatistiki olarak anlamlı yüksek bulundu.Neonatal sonuçlar değerlendirildiğinde, ortalama 1. dakika Apgar skorları sırasıyla 8.9 ve 9.1; ortalama 5. dakika Apgar skorları 7.9 ve 8.1; ortalama fetal ağırlık sırasıyla 3169 gr. ve 3335 gr. idi.
Özet (Çeviri)
ACTİVE INDUCTION MANAGEMENT OF LABOR FOR OLİGOHYDRAMNİOS PREGNANCİES AT TERM; MODE OF DELİVERY AND FETAL OUTCOME Objective:Oligohydramnios may appear without any pathology in many cases and often is an indication for medical induction. The opinion that induction of labor increase the rate of cesarean sections and operative vaginal delivery, is changing with the recent studies.'Are we increasing the risk of cesarean sections by the induction of labor in oligohydramnios pregnancies?'We are looking for theanswer ,with the aim to contribute to the literatüre. MaterialsandMethods: Thiswas a prospective case control study, included 159 oligohydramnios and 165 post-term patients undergoing labor induction with dinoprostone or oxytocin; between January 2013 and June 2014, in Sisli Hamidiye EtfalTraining and Research Hospital. The risk of cesareansections and cesarean indications were compared.The study was approved by the Institutional Human Ethics Committee. Results:70 patients delivered by cesarean section and 89 patients delivered vaginally in the study group. 69 patients deliveried with cesarean and96 patients deliveried vaginally.There was no significant difference between the rate of cesarean sections and vaginal delivery in both groups.On the other hand,cesarean sections due to NRFHR was higher in the oligohydramnios group.Apgar scores at 1 min.