İnfertilite tedavisi gören kadınlarda tamamlayıcı ve alternatif tedavi olarak bitkisel ürün kullanım sıklığının ve kullanımını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
The research on reasons and frequency of herbal product usage as complementary and alternative medicine among women receiving i̇nfertility treatment
- Tez No: 626809
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER, PROF. DR. MEHMET EMİN BÜYÜKOKUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada infertilite tanısı olan kadınların modern tıbbi bakıma ek olarak bitkisel ürünlere ne sıklıkta başvurduklarını, tercih ettikleri bitki türlerini, bitkileri kullanım metotlarını, bitki kullanımları sonucu gelişen etki ve yan etki durumlarını tespit etmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Temmuz 2019-Ekim 2019 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezine ve İnfertilite Polikliniğine başvuran, infertilite için tedavi almakta olan veya tedavi alması planlanan infertil kadınlar üzerinde yapıldı. Katılımcılara yaş, cinsiyet gibi sosyodemografik özelliklerinin, infertilite nedenlerinin, infertilite için aldıkları medikal tedavilerin ve infertilite nedeniyle kullandıkları bitkisel ürünlerin sorgulandığı form uygulandı. İstatistiksel analizler için SPSS 20.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Research on Reasons and Frequency of Herbal Product Usage as Complementary and Alternative Medicine Among Women Receiving İnfertility Treatment INTRODUCTİON AND PURPOSE: In this dissertation, it is aimed to determine that how often women diagnosed as infertility use herbal products, what type of plants they prefer, in what method they use those herbal products, and what type of effects observed on these women. TOOLS AND METHOD: This dissertation was conducted on women that come infertility polyclinic of the Sakarya University Education and Research Hospital and that are taking or will take the infertility treatment. The participants filled a form that questions the sociodemographic attributes like age and sex, the causes of infertility, the treatments taken for infertility and herbal products they used to cure infertility. For the statistical analysis, SPSS 20.0 program was used.