Karpal tünel sendromu açık cerrahi tedavisinde epinevrektomi ve tenosinoviektominin sonuçlara etkisi
Effects of tenosynoviectomy and epineurectomy on the open surgical treatment of carpal tunnel syndrome
- Tez No: 626821
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Karpal tünel sendromu, bütün periferik sinir lezyonlarının en sık görülen şeklidir ve bütün tuzak nöropatilerin yaklaşık %95'ini oluşturmaktadır. Bu kadar sık görülen bir hastalığın tedavisinin temelini oluşturan cerrahi tedavide ilk sıradaki yöntemle ilgili literatürde fikir birliğinin olmayışı ve bunun klinik uygulamada yarattığı kafa karışıklığı nedeni ile bu çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada karpal tünel sendromu cerrahi tedavi seçenekleri arasında yer alan transvers karpal ligaman gevşetilmesinin yer aldığı standart açık cerrahi yöntem ile ligamanın gevşetilmesine ek olarak tenosinoviektomi ve epinevrektominin yer aldığı açık cerrahi yöntem karşılaştırılmıştır. Çalışmada, Mart 2009- Ekim 2012 tarihleri arasında, Sağlık Bakanlığı Baltalimanı Metin Sabancı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 47 hastanın 61 üst ekstremitesi iki farklı yöntemle ameliyat edilmiştir. Bu hastaların 1 yıllık takipleri yapılmış ve hastaların ameliyat öncesi ve sonrası klinik sorgulama anketleri sonuçları ve EMG değerleri gruplar içinde ve gruplararası olarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; her iki grup arasında postoperatif sonuçlarda anlamlı farklılık saptanmamıştır. Epinevrektomi ve tenosinoviektomi literatürden farklı olarak beraber eklenmesine rağmen başarıya katkı sağlamamıştır ve rutin olarak karpal tünel cerrahisinde uygulanmasına gerek yoktur.
Özet (Çeviri)
Carpal tunnel syndrome is the most common form of peripheral neuronal lesions and comprises 95% of all entrapment neuropathies. The lack of consensus on the first surgical treatment option of such a common disease and the confusion it creates in clinical practice, require the study on the topic. This study is a comparison of loosening of carpal ligament, one of the standart surgical treatment options of carpal tunnel syndrome with open surgical treatments; tenosynovectomy and epineurectomy along with the loosening of transvers carpal ligament. For the study, a sample of 47 patients with 61 upper extremities is treated with two different surgeries at Metin Sabancı Baltalimani Bone and Joint Disease Hospital during the period of March 2009- October 2012. The patients are followed up for a year after operation additionally, of all patients, pre and post operation patient surveys are registered and inter- and intra-group EMG levels are compared. As a result, no significant difference between two groups of patients is observed. Unlike existing literature on tenosynoviectomy and epineurectomy, there is no observed improvement in case of combining the two techniques with loosening of transvers carpal ligament; therefore, it is not required in carpal tunnel sugical practices.