Karpal tünel sendromu cerrahi tedavisinde sınırlı insizyon uygulamalarımız
Our limited incision applications in the surgical treatment of carpal tunnel syndrome
- Tez No: 324326
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
AHMEDOV A. (2012) ?Karpal Tünel Sendromu'nun Cerrahi Tedavisinde Sınırlı İnsizyon Uygulamalarımız.? İstanbul Üniversitesi , İstanbul Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi A.D. Uzmanlık Tezi. İstanbul .Amaç: Klasik açık teknik ile yapılan karpal tünel ameliyatlarında uygulanan insizyona bağlı olarak ameliyat sonrası pilar bölgede ağrı ve hassasiyet, skar dolayısıyla el bileğinde sertlik, palmar kütanöz dal kesilmesine bağlı nöroma şikayetleri görülebilir.Ameliyat insizyon'unun sınırlı tutularak pilar bölgenin belirli derecede korunduğu olgularda, bahsedilen şikayetlerin azalatılabileceği düşünülerek bu çalışma planlanmıştır.Materyal Metod: 2010 Ocak -2011 Aralık tarihleri arasında kliniğimizde seçilmiş karpal tünel sendromu tanısı olan 40 hastaya (35 kadın ve 5 erkek), sınırlı insizyonla karpal tünel cerrahi tedavisi uygulandı. Hastalarda preoperatif EMG ile sinirlerin hasar derecesine bakıldı. Quick-DASH-T (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand-Türkçe) semptom skorlaması ve Boston Karpal Tünel Sorgulama Anketi (BKTSA) kullanılarak hastalığın şiddeti ve üst ekstremitenin fonksiyonel durumu değerlendirildi. Tüm hastalarda Tinel ve Phalen testleri yapıldı. Postoperatif dönemde daha önceden takipleri yapılan bulgular tekrar control edildi. Hastaların pilar bölgesindeki ağrı ve hassasiyet, skar sertliği, nöroma oluşumunun gelişip gelişmediği araştırıldı.Bulgular: Postoperatif dönemdeki takiplerde hastalar değerlendirildi. Pilar bölgesinde ağrı ve hasiyet hiçbir hastada görülmedi. Hiçbir hastada skar sertliği şikayeti ve nöroma gelişimine rastlanmadı. Tinel ve Phalen testlerinin postoperatif negatiflik oranı literatür verilerine yakın olarak hesaplandı. Quick DASH-T ve BKTSA sonuçları preoperatif sonuçlarla karşılaştırıldı ve anlamlı istatistiksel fark elde edildi. Literatür ve benzer yayınlarda değerlendirilmesi önerilen yüzeyel ark yaralanmasının tespiti amacıyla 5 kişilik randomize grup oluşturuldu. Yapılan ultrason incelemesinde hiçbir hastada yüzeyel palmar ark hasarına rastlanmadı. Hastalara postoperatif memnuniyet sorgulandı bir hasta hariç tüm hastalar tarafından operasyon sonucundan memnun oldukları ifade edildi.Sonuç: Klasik açık teknik ile yapılan karpal tünel cerrahisi, seçilmiş cerrahi tedavi yöntemi olmasına rağmen, çalışmamız sonucunda, uygun olgularda sınırlı insizyon uygulanarak yapılan karpal tünel cerahisininin yeterli sonuçlar verdiği, özellikle mesleği gereği pilar bölgesine bası uygulanan olgularda tercih edilebilecek bir yöntem olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
AHMEDOV A. (2012) ?Our limited incision applications in the surgical treatment of carpal tunnel syndrome? Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Department, Speciality Thesis, İstanbul.Aim: The complaints present in the open classic surgical treatment of the carpal tunnel syndrome include pain and sensitivity at the pilar area, stiffness at the wrist related to the scar, and neuroma formation related to the dissection of the palmar cutaneus nerve. We planned our study, assuming that the carpal tunnel syndrome surgery performed with a limited incision for protecting the pilar area would decrease such complaints.Materials and Methods: Between January 2010 and December 2011, the carpal tunnel syndrome surgical treatment with a limited incision was performed on 40 selected patients including 35 females and 5 males. Preoperative electromyography was performed in order to evaluate the degree of nervous damage of the patients. The Quick DASH-T and the Boston Carpal Tunnel Questionnaire (BCTQ) were performed in order to evaluate the severity of the disease and functional status of the upper extremity. The Tinel and Phalen signs of the patients were followed. During the postoperative period, these findings were reevaluated. The patients were examined for pain and sensitivity at the pilar area, scar stiffness, and the formation of neuroma.Findings: The patients were examined during the postoperative follow-up period. Pain and sensitivity at the pilar area were not seen in any of the patients. Also, scar stiffness and neuroma were not found. The postoperative negativity of the Tinel and the Phalen tests were calculated as similar to the data found in the medical literature. The Quick DASH-T and BCTQ results were compared with the preoperative results, and a statistically significant difference was found. A randomized group of 5 patients were formed in order to find the superficial arcus injury, comparing the results with the literature and similar studies. A superficial palmar arcus injury was evaluated with an ultrasound device, and it was not found in any of the patients. Postoperative satisfaction was questioned, and all of the patients except only one of them stated that they were satisfied with the results of the operation.Results: The surgical treatment of the carpal tunnel syndrome with a limited incision was found to be a safe surgical practice, depending on the results of this study. We concluded that, the open, classical carpal tunnel syndrome surgical treatment is still the gold standard operation. We believe that the method we utilized in this study will give good results in elected patients who faces pressure at the pilar area due to their profession.