Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinde gelir/kurumlar vergisi standart iade sistemi ve sorunları üzerine bir değerlendirme
An evaluation on the income / institution tax standard refund system and problems in yearly construction and repair works
  1. Tez No: 626884
  2. Yazar: ERTAN KİZİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüz dünyasında insan ihtiyaçları farklılık gösterebilmektedir. Bu ihtiyaçların giderilmesinde yeni ve ihtiyaca uygun akıllı sayılabilecek yapıların oluşturulması inşaat sanayi tarafından gerçekleştirilmektedir. Teknolojinin hızlı bir gelişme gösterdiği günümüz dünyasında gerek bireysel ihtiyaçların karşılanmasında gerekse devletlerin vatandaşlarına hizmet sunmasında teknoloji tabanlı sistemlerin kullanılması yaygınlık göstermektedir. Ülkemizde de teknolojik tabanlı uygulamaların kullanımı özellikle 2000'li yıllardan sonra hızlı bir gelişim göstermektedir. Ülkemizde, teknolojik tabanlı uygulamalardan yararlanan önemli kamu kurumlarından biri Gelir İdaresi Başkanlığı'dır. Başkanlık tarafından pek çok teknolojik tabanlı uygulama farklı hedefleri gerçekleştirmek adına uygulamaya konulmuştur. Bu uygulamalar arasında ticari yaşama yeni bir yön verecek uygulamaların olduğu söylenebilir. Bunların başında kağıt ortamda düzenlenen belgelerin elektronik ortamda hazırlanmasına yönelik e-fatura, e-defter, e-arşiv fatura sistemleri gelmektedir. Bununla birlikte kayıt dışılığın azaltılması ve vergi denetimlerinin arttırılmasına yönelik denetim odaklı sistemlerin de Başkanlık tarafından uygulandığı bilinmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulamaya konulan teknoloji tabanlı uygulamalar vergi iadelerinde de kullanılmaktadır. Özellikle yoğun mesai ve uzmanlık gerektiren bir yapıya sahip olan vergi iadeleri belirli aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamaların denetimleri ilgili vergi dairelerince yapılabildiği gibi elektronik sistemler tarafından da yapılabilmektedir. Bu bağlamda çalışmanın ana amacını, yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinden doğan gelir ve kurumlar vergisi iadelerini Gelir İdaresi Başkalığı tarafından uygulamaya konulan teknoloji tabanlı bir uygulama olan Gelir/Kurumlar Vergisi Standart İade Sistemi (GEKSİS) üzerinden talep eden mükelleflerin bu süreçte karşılaştıkları sorunların belirlenmesi, söz konusu sistemin iade sürecine etkilerinin uygulayıcı bakış açısıyla değerlendirmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, human needs can vary. In order to meet these needs, construction of new and smart buildings that can be considered as appropriate is carried out by the construction industry. In today's world where technology is developing rapidly, it is common to use technology-based systems both in meeting individual needs and in providing services to citizens of states. The use of technology-based applications in our country shows a rapid development especially after the 2000s. Revenue Administration is among the most important public institutions that benefit from technological-based applications. Many technological-based applications have been implemented by the Presidency in order to achieve different objectives. Among these practices, it can be said that there are applications that will give a new direction to commercial life. The most important of these is e-invoice, e-book, e-archive invoice systems for the preparation of electronic documents. However, it is known that audit-oriented systems for reducing informality and increasing tax audits are implemented by the Presidency. The technology-based practices introduced by the Revenue Administration are also used for tax refunds. Tax refunds, which have a structure that requires intensive work and expertise, are composed of certain stages. The audits of these stages can be carried out by the relevant tax authorities as well as by electronic systems. In this context, the main purpose of the study is to identify the problems faced by taxpayers who demand income and corporate tax rebates arising from widespread construction and repair works through GEKSİS application, which is a technology based application put into practice by the Revenue Administration. to evaluate the elements from the practitioner's point of view.