Nasîruddin Tusi'nin siyaset felsefesinde devlet başkanı
A head of state in Nasir al-Din al-Tûsi's philosophy of politics
  1. Tez No: 626883
  2. Yazar: MUCAHİT DURSUN CEVHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAMİL CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada 13. yüzyılın en önemli düşünürlerinden olan Nasîruddin Tûsî'nin devlet başkanı anlayışı sistematik olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Nasîruddin Tûsî'ye göre devleti yönetecek olan kişide bulunması gereken özelliklerin neler olduğu, devletin nasıl yönetilmesi gerektiği, başkanın yetkilerinin neler olacağı vb. konular tezimizin esasını oluşturmaktadır. Devlet yönetimi ve yönetici konusunu çeşitli eserlerinde ele almış olan Tûsî'ye göre devlet başkanı (imam) ilahi yasaya (şeriat) uygun olarak topluma önderlik eden, halkı yetkinleştirmek için gerekli önlemler alan, ilahi yasanın tikelleri üzerinde tasarruf yetkisine sahip, üstün yetenekli ve ilahi müdahale ile diğer insanlardan ayırt edilmiş biri olmalıdır. İmamı belirlemek Allah'ın, onu devletin başına getirmek ise kulların vazifesidir. Giriş ve iki bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde Tûsî öncesi devlet başkanı düşüncesini ortaya koymak üzere onun düşüncesini etkilediği görülen üç büyük siyaset düşünürünün, Platon, Aristoteles ve Fârâbî'nin devlet başkanı anlayışlarını anlatmaya çalıştık. İkinci bölümde ise Tûsî'nin siyaset düşüncesini ana hatlarıyla aktardıktan sonra tezimizin asıl konusunu yani Nasîruddin Tûsî'nin devlet başkanı anlayışını işledik.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate in a systematic way the understanding of a head of state for Nasir al-Din al-Tûsi, one of the leading philosophers of 13th century. The study is based on such points as what qualities a person to govern a state have, how states should be governed and to what extend a head of state should have power from Nasir al-Din al-Tûsi's point of view. According to Tûsî, who dealt with state administration and administrators in his various works, the head of state (imam) should be a person who leads the society in accordance with the divine law (Sharia), takes necessary measures to empower the people, has the authority over the particularities of the divine law, and is a distinguished person through divine intervention ensuring a superior ability. In this sense, It is the duty of Allah to determine imams and the duty of the servants to bring them to the head of the state. In the first part of the study, which consists of an introduction and two other sections, the understandings of Platon, Aristoteles and Fârâbî, three prominent philosophers of politics, for a head of state are discussed. In the second part, Tûsî's understanding of a head of state is analyzed after touching on his thoughts on politics in general terms.