Avrupa İnsan Hakları Hukuku'nda tutuklu ve hükümlülerin dış dünya ile iletişim kurma hakkı
Sentenced and unsentenced prisoners' right to contact with the outside world in the context of the European Human Rights Law
  1. Tez No: 626888
  2. Yazar: MELİKE ORÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZKAN DUVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
“Avrupa İnsan Hakları Hukuku'nda Tutuklu ve Hükümlülerin Dış Dünya ile İletişim Kurma Hakkı”isimli bu tez çalışmasının konusu Avrupa Konseyi'ne üye devletlerde tutukluların ve hükümlülerin dış dünya ile iletişim kurma hak ve olanaklarını incelemektir. Bu kapsamda, Konsey'in ürettiği başlıca iki Sözleşme ve bu Sözleşmelerin ihdas ettiği yargısal ve yargısal olmayan denetim mekanizmaları ile Konsey organlarının faaliyetleri çıkış noktası olmaktadır. Çalışmanın amacı Konsey'in üye devletlerde ortak bir Avrupa hapishane politikası inşasındaki etkililiğini ortaya çıkarmaktır. Çalışmada, çok sayıdaki uluslararası sözleşmeler, soft law belgeler, AİHM içtihat hukuku, Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi raporları ve Türk hukukundaki gelişmeler ile bir kanaate varılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis titled“Sentenced and Unsentenced Prisoners' Right to Contact with the Outside World in the context of European Human Rights Law”is to examine sentenced and unsentenced prisoners' possibilities of and right to contact with the outside world in member states to the Council of Europe. In this context, the two main Conventions produced by the Council and the judicial and non-judicial control mechanisms established by these Conventions and the activities of the Council organs are the starting points. The aim of the study is to reveal the effectiveness of the Council in the construction of a common European prison policy in the member states. In study, with the numerous international conventions, soft law documents, the ECHR case law, European Committee for the Prevention of Torture reports and lastly developments in Turkish law, an effort will be made to reach a conclusion.