Özel eğitim uygulama okullarında öğrenim gören öğrencilerin anne baba ve yasal varislerinin beden eğitimi ve spor dersinden beklentilerinin incelenmesi
Survey on expendestion of student, parents legal heirs ofwho attendspecial education applicatton schollsfrom physrcal educati̇on and sports classes
  1. Tez No: 626906
  2. Yazar: BEYZA DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, özel eğitim uygulama okullarında öğrenim gören öğrencilerin anne, baba ve yasal varislerinin beden eğitimi ve spor dersinden beklentilerini araştırmaktır. Metodolojik olarak konuya ilişkin katılımcıların görüşlerinin, algı ve tutumları gibi görece büyük örneklemler üzerinde yürütülen bir çalışma olduğundan tarama modeli kullanılmış; iki ve daha fazla değişken arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladığından ilişkisel tarama modeli özelliklerini taşıdığı için nicel bir çalışma yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara ilinde Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel eğitim uygulama okullarında öğrenim gören öğrencilerin anne, baba ve yasal varisleri oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise öğrencilerin anne-baba ve yasal varislerinden gelişigüzel örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anne-baba tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında kayıp veriler de göz önünde bulundurularak 380 anket dağıtılarak, 332 anket değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmaya katılan anne ve babaların beden eğitimi dersinden beklentilerini belirlemek amacıyla yapılan ana-baba tutum ölçeği verilerinden elde edilen analiz sonuçlarına göre; ikili grup ortalamalarının karşılaştırılmasında (t-Testi) ölçeğin toplamında ve alt boyutlarında anlamlı farklılıkların olduğu gözlemlenmiştir. İkiden fazla grup ortalamalarının karşılaştırma (ANOVA) sonuçlarına göre de ölçeğin toplamında ve alt boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Araştırmada elde edilen bu sonuçlara göre özel eğitim uygulama okullarında beden eğitimi dersinin ailelerin beklentilerini orta düzeyde ve olumlu yönde karşıladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of his study is to search for expectationsof students who study at special education applicatton scholls and their mother and father and their legal heirs from physical education and sports classes. Because methodologically opinions of participants on the subject, perception and behaviour(attitude) of them are used on great a mounts and they are all subjective we used scanning method. As we aim at distinguishing among to more variables we chose a quantitative study because it has properties of related scanning method. The care of study is made up of mother,father and legal heirs of students who study at special (privelelegad) education application schools entailed in Ankara province National Education Directorate. Samples of study were taken from students ,mother,father and legal heirs rondomly. İn thıs study we collected data by using mother and father attitude scale. When we collected dates we considered loss data and distributed 380 survey papers , but only 332 of them were taken into consideration. Attitude scale showed is that there are meaningful analyze data taken from participant of mother and father whose expections from physical education class is desired. Double group averages are compared and totally and seperately meaningful variations are evident. When we analyze more than two groups's average (ANOVA) we can detect significant differences an the whole of the scale or sub-divistons. At the end of the study we understand that physical education class meet Expectations of parents on a moderate level and it is positive.