Çalışanın kurumsal sosyal sorumluluk projelerine katılımının örgütsel bağlılığa etkisi
The impact of participation of the employee in corporate social responsibility projects on organizational commitment
  1. Tez No: 626915
  2. Yazar: ÇİLEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EMANET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk, işletmelerin ekonomik hedefini gerçekleştirirken kaynaklarını; çalışan, toplum ve çevre yararına kullanması ve aynı zamanda faaliyetlerinde çalışanı, toplumu ve çevreyi korumasıdır. Buradan anlaşılacağı üzere, sosyal sorumluluk faaliyetleri işletmeler için ek maliyetler oluşturmaktadır. Diğer yandan örgütsel bağlılık ise çalışanın kişisel düşünce ve değerleri ile çalıştığı işletmenin kültür ve değerlerini yakın bulması sonucu çalışanda oluşan bağlılıktır. Dolayısıyla, ek maliyete sebep olan kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin uzun vadede örgütsel bağlılığı arttırarak işletmeye faydası olup olmayacağının araştırılması önem arz etmektedir. Bu araştırmada işletmeler açısından ek maliyetler oluşturan kurumsal sosyal sorumluluk projelerine önem verilmesinin çalışanda oluşturduğu algı ve bu projelere çalışanın katılımının örgütsel bağlılığa etkisi incelenmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. 201 çalışan üzerinde yapılan anket sonuçlarından elde edilen verilerin analizi sonucunda çalışanın kurumsal sosyal sorumluluk algısının ve projelere aktif katılımının örgütsel bağlılığı kısmen etkilediği tespit edilmiştir. Söz konusu katılım örgütsel bağlılığın alt boyutlarından olan duygusal bağlılığı anlamlı bir düzeyde ve pozitif yönde etkilerken devam bağlılığı ve normatif bağlılık ile anlamlı ilişkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility is when companies use their resources for the benefit of the employees, the society, the environment and in the same time protect the employees, the society and the environment in its activities. As it is understood, social responsibility activities create additional expenses for the companies. Organizational commitment, on the other hand is the commitment that is created when the employees find their personal thoughts and values similar to the culture and values of the company they work for. Henceforth, it is important to study whether corporate social responsibility activities that cost additional e affected the organizational commitment. While the relevant participation affects the emotional commitment which is sub-dimension of the organizational commitment positively and significantly, there is no significant relation between attendance commitment and normative commitment.xpenses may strengthen the corporation commitment in long term and benefit the company. In this study, the perception of the employee when the companies pay attention to corporate social responsibility projects that create additional expenses and the effect of the employees participation in these projects to the organizational commitment. Questionnaire was used as data collection method in the research. From the analysis of the data acquired from the results of the survey done on more than 201 employees, it has been detected that the corporate social responsibility perception of the employees and active participation in the projects partially