COVID-19 enfeksiyonu şüphesiyle çekilen toraks bilgisayarlı tomografi görüntülemesi bulunan hastalarda adrenal insidentaloma sıklığının ve özelliklerinin araştırılması
thoracic with suspection for COVID-19 infection with computerized tomography imaging frequency of adrenal incidentaloma in patients and investigation of features
  1. Tez No: 728661
  2. Yazar: BİLAL BURÇAK ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş: Adrenal bezle ilişkisi olmayan nedenlerle yapılan radyolojik görüntülemelerde rastlantısal olarak saptanan adrenal kitlelere adrenal insidentaloma (Aİ) denilmektedir. Günümüzde inceleme yöntemlerinin gelişmesine ve daha yaygın kullanımına bağlı olarak daha sık görülen bu durum genellikle benign ve non fonksiyonel olsa da, bazı hastalarda malign olabilmekte veya lezyonun artmış hormon aktivitesine bağlı olarak endokrin patolojiere neden olabilmektedir. Amaç: Çalışmamızda COVID-19 enfeksiyonu şüphesi ile hastanemize başvurmuş ve bu nedenle toraks bilgisayarlı tomografi çekilmiş olan hastalarda adrenal insidentaloma sıklığını saptamayı, bu durumun COVID-19 enfeksiyonu üzerine etkilerini ve eşlik edebilen hastalıkların sıklığını belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Bu çalışmada 2020 yılı Mart ve Nisan aylarında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde COVID-19 enfeksiyonu şüphesi ile toraks bilgisayarlı tomografi görüntülemesi yapılmış olan ve kesitlerde adrenal bezleri görüntülenebilen 18-99 yaş arasında 2493 hastada Aİ sıklığı retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu şekilde lezyon saptanan ve hayatta kalmış olan hastalar, ileri inceleme yapılmak üzere yeniden hastanemize davet edilmiştir. İleri incelemeyi kabul eden 66 hasta hasta fonksiyonel değerlendirme algoritmasına uygun şekilde yeniden değerlendirilmişlerdir. Bulgular: Çalışmamızda dahil edilen 2493 hastanın 148'inde (%5.93) adrenal insidentaloma saptanmıştır. Aİ saptanan hastaların %54.1 'inin erkekti ve bu hastaların yaş ortalaması 54,5 yıl idi. Cinsiyet açısından gruplar arasında fark olmamasına karşın insidentaloma saptanan hastaların yaş ortalaması belirgin olarak daha yüksekti (54,5 vs.
Özet (Çeviri)
Introduction: Adrenal masses detected incidentally in radiological imaging performed for reasons unrelated to the adrenal gland are called adrenal incidentaloma (AI). Although this condition is generally benign and non-functional, it can become malignant in some patients or cause endocrine pathologies due to increased hormone activity of the lesion. Aim: In our study, we aimed to determine the frequency of adrenal incidentaloma, the effects of this condition on COVID-19 infection and the frequency of accompanying diseases in patients who were admitted to our hospital with the suspicion of COVID-19 infection and therefore underwent thorax computed tomography. Methods: Then, the patients with lesion were reached, the characteristics of the adrenal incidentaloma were investigated and functional evaluation was made. In this study, the incidence of adrenal incidentaloma was evaluated retrospectively in 2493 patients aged between 18-99 years whose adrenal glands were visualized in the sections, who underwent thoracic computed tomography imaging with the suspicion of COVID-19 infection in Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital in March and April 2020. Patients who were found to have a lesion in this way and survived were invited back to our hospital for further examination. 66 patients who accepted further examination were re-evaluated in accordance with the functional assessment algorithm. Findings: In our study, adrenal incidentaloma was detected in 148 (5.93%) of 2493 patients who met the criteria. Similar to previous studies, it was seen that 54.1% of the patients with adrenal incidentaloma were male and the mean age of the patients was higher than the group without incidentaloma. Adrenal incidentaloma was detected in 148 (5.93%) of 2493 patients included in our study. 54.1% of the patients with AI were male and the mean age of these patients was 54.5 years. Although there was no difference between the groups in terms of gender, the mean age of patients with incidentaloma was significantly higher (54.5 vs.