Primer spontan pnömotorakstedavisinde küçük kalibreli toraks kateteri (8 f) ile toraks dreninin (28 f) karşılaştırılması
Small bore thorax catheter versus thorax drain inprimary spontaneous pneumothorax treatment
  1. Tez No: 814481
  2. Yazar: MURAT ERSİN ÇARDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Pnömotoraks, çeşitli nedenlerle plevral aralıkta hava bulunması olarak tanımlanır. Pnömotoraks klinik olarak spontan ve edinsel pnömotoraks olarak ikiye ayrılır. Sağlıklı insanlarda ve altta yatan herhangi bir akciğer hastalığı olmayan kişilerde gelişen spontan pnömotorakslar, primer spontan pnömotoraks (PSP) olarak isimlendirilir. Spontan pnömotoraksta klasik tedavi basamakları, yatak istirahati, oksijen tedavisi, kapalı sualtı drenajıyla birlikte tüp torakostomi olarak sıralanmaktadır. Çalışmamızda, bugüne kadar yapılmış olan rehberler değerlendirilmiş ve onların ışığında ülkemizde genel pratikte daha çok kullanılan geniş çaplı drenlerin yerine daha küçük çaplı kateterlerin başarı oranlarının ne olabileceği araştırıldı. Bu çalışma dahilinde primer spontan pnömotorakslı hastalarda plevral kateter ile tüp torakostomi uygulamalarının sonuçları değerlendirilerek iki yöntemin avantaj ve dezavantajlarının karşılaştırılması amaçlandı. Çalışma primer spontan pnömotoraks tanısı alan 30 hasta üzerinden prospektif ve randomize olarak yapıldı. Hastalar geliş sırasına göre randomize edilerek 8F toraks kateteri uygulanacak hastalar bir grup, 28F tüp torakostomi uygulanacak hastalar ayrı bir grup olacak şekilde ayrılarak her grup kendi içinde değerlendirildi ve sonuçlar birbiriyle istatiksel olarak karşılaştırıldı. Sonuçlar incelendiğinde postoperatif ağrı, uygulama kolaylığı, hasta konforu ve nihai insizyon skarı açısından yapılan değerlendirmelere bakıldığında KKTK'nin TT'den daha avantajlı olduğu görülmüştür. Her iki uygulama arasında hava kaçağı ve hastanede kalış süreleri, başarısızlık oranları, girişim sonrası komplikasyonlar, nüks oranları açısından anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Bu sonuçlar, PSP tedavisinde küçük çaplı toraks kateter (8F) kullanımının etkinliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Pneumothorax is a collection of air or gas in the pleural cavity of the chest between the lung and the chest wall. Mainly, pneumothorax is divided into two forms; spontaneous and traumatic. Spontaneous pneumothoraces which occurs in the absence of known lung disease, named primary spontaneous pnemothorax (PSP). Classical the treatment modalities of PSP's are; bedrest, oxygen, pleural draninge with underwater sealed drainage system. Through the study that we share, we wish to evalutae the yield of small bore catheter over large ones which were more commonly used in daily practice, under the guidelines. The study was designed in a prospective method, 30 patients were randomised. According to the hospitalisation sequence randomisation was set in to two groups, 8F thoracic catheter group and 28 F tube toracostomy group. After the final statistical analyses according to the pain, technical implementation facility, patient comfort, and cosmetic results; 8F thoracic catheter group had and advantages over tube thoracostomy. No statistical differences were found in hospitalisation, duration of chest tube, failure of procedure, complications and recurrence among the groups. Thus, we conclude as, small bore (8F) catheter toracostomy is efficient in the treatment of PSP.