Karma yoğun bakımda takı̇p edı̇len krı̇tı̇k hastalarda platelet ı̇ndekslerı̇nı̇n prognostı̇k değerı̇
Prognostic significance of critical patients' platelet indexes in mixed type critical care unit
- Tez No: 626976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN İNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Trombosit indeksleri (TİN), trombositlerin morfolojisi ve fonksiyonları hakkında bilgi veren biyolojik belirteçlerdir. Kritik hastalarda ise TİN'leri hastalık şiddet ve prognozuyla ilişkilendiren az sayıda çalışma vardır. Çalışmamızda trombosit sayı ve fonksiyonlarını etkileyebilecek pek çok etkenin maruziyeti altında olan YBÜ hastalarında, rutin olarak çalışılan trombosit indekslerinin klinik önemini ve mortaliteyi öngörmedeki başarısını değerlendirmeyi amaçladık. 01 Ocak 2016- 31 Aralık 2016 tarihleri arasında 10 yataklı üçüncü basamak karma YBÜ'de takip edilen 347 hastadan TİN'leri ölçülebilen 314 hastanın demografik özellikleri ve klinik takip verileri geriye yönelik olarak incelendi. Hastaların 194'ü (%62) erkek, yaş ortalaması 62.7 ± 16.9 (19-86), APACHE II hastalık şiddet skor ortalaması 18.9 ± 8.5, ortalama yatış süresi (OYS) 9.1 (1-182) gün ve mortalite %43 saptanmıştır. Ortalama trombosit hacmi (MPV) ve trombosit dağılım genişliği (PDW) indekslerinin birbirleriyle korele olduğu; bununla birlikte hastalık şiddeti ile pozitif, trombosit sayısı ile negatif korelasyon gösterdikleri tespit edilmiştir. Erkek cinsiyette MPV ve PDW düşük, plateletcrit (PCT) yüksek ve mortalite oranı nispeten düşük gerçekleşmiştir (%37.60,32'nin olanlara göre mortalite riskini iki kat arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thrombocyte indexes (TIN) are biological markers of thrombocyte morphology and function. In critical patients, few studies evaluated TIN relation with disease severity and prognosis. In this study, we objected to evaluate TIN as a routine feasible parameter at respect of clinical significance to predicting mortality, even though thrombocyte count and functions were prone to alter by variable conditions of critical care unit patients. Data of 314 patients those with objected parameters out of 347 retrospectively evaluated for TIN relation with clinical surveillance and demographics, in a ten bed capacity mixed-type tertiary CCU in between Jan 1st – 31st Dec 2016. Patients', 194 male (62%), mean age was 62.7 ± 16.9 (19-86) and APACHE II score was 18.9 ± 8.5, mean length of stay (LOS) was 9.1 (1-182) days and with 43% mortality. The mean thrombocyte volume (MPV) and dispersion width (PDW) indexes were both correlated each other and positively with disease severity, on the other hand negatively with thrombocyte count. The higher plateletcrit (PCT) levels otherwise lower MPV and PDW were found in males, and also showed relatively lower mortality rates (37.6%0.32.