Rektum kanserinde volümetrik F-18 FDG PET/BT parametrelerinin prognostik değeri: Retrospektif bir çalışma
Prognostic value of volumetric F-18 FDG PET/BT parameters in rectum cancer
  1. Tez No: 626978
  2. Yazar: GÖKÇE BELGE BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ TAMGAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Uzmanlık tezi olarak seçilen bu çalışmada rektum kanseri hastalarında tedavi öncesi dönemde yapılan F-18 FDG PET/BT'deki hesaplanan volümetrik parametrelerin sağkalım ilişkisinin belirlenmesi amaçlandı. Uludağ Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'na Kasım 2011 ile Mayıs 2018 tarihleri arasında tedavi öncesi F-18 FDG PET/BT yapılmak üzere başvuran 112 retrospektif olarak incelendi. Metabolik tümör volümü (MTV), total lezyon glikolizi (TLG), SUVmax ve SUVmean iş istasyonunda hesaplandı. Genel sağkalım, lokal rekürrens ve progresyonsuz sağkalımın ayrı ayrı klinik (yaş, pT, pN) ve PET parametreleri (SUVmax, SUVmean, MTV, TLG) ile ilişkisi tek değişkenli ve çok değişkenli Cox regresyon analizlerinde incelendi. Sağkalım eğrileri Kaplan-Meier yöntemi kullanılarak belirlendi. Takip süresince (27.1 ± 17.9 ay) hastalardan 13'ünde (%11.6) ex, 27'sinde (%24.1) metastaz ve 8'inde (%7.1) lokal rekürrens saptandı.TLG (HR 0.955 %95 CI 0.920-0.993, p=0.001) ve yaş (HR 0.955 %95 CI 0.920-0.993, p=0.020) ise hem tek değişkenli hem de çok değişkenli analizlerde uzak metastaz için prediktif değere sahip olduğu belirlendi. Kaplan-Meier analizinde ise TLG (log rank p=0.019), MTV (log rank p=0.035) ve SUVmax (log rank p=0.007) progresyonsuz sağkalım için anlamlı idi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine the relationship between the survival and the volumetric pretreatment F-18 FDG PET / CT parameters in rectal cancer patients. F-18 FDG PET / CT scans of the rectal cancer patients, which performed in the Bursa Uludag University Nuclear Medicine department, retrospectively screened. Between November 2011 and May 2018, there were 112 rectal cancer patients with pretreatment F-18 FDG PET / CT. Metabolic tumor volume (MTV), total lesion glycolysis (TLG), SUVmax, and SUVmean were calculated at the workstation. The relationship between overall survival, local recurrence, and progression-free survival with individual clinical (age, pT, pN) and PET parameters (SUVmax, SUVmean, MTV, TLG) were examined in univariate and multivariate Cox regression analysis. Survival curves were determined using the Kaplan-Meier method. During follow-up (27.1 ± 17.9 months) period, 13 (11.6%) patients died. Metastasis occurred in 27 (24.1%) cases and 8 (7.1%) patients diagnosed with local recurrence. TLG (HR 0.955 95% CI 0.920-0.993, p=0.001) and age (HR 0.955 95% CI 0.920-0.993, p=0.020) were determined to have predictive value for distant metastasis in both univariate and multivariate analyzes. In Kaplan-Meier analysis, TLG (log rank p=0.019), MTV (log rank p=0.035) and SUVmax (log rank p=0.007) were significant for progression-free survival.