Toraks ön duvar cerrahisi olan hastalarda serratus anterior plan bloğunun postoperatif analjezik ihtiyacına etkisi
Effect of serratus anterior plan block on postoperative analgesic consumption in patients with thoracic front wall surgery
  1. Tez No: 626981
  2. Yazar: GÖKHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Genel Cerrahi, Anesthesiology and Reanimation, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Serratus anterior plan bloğu toraks ön duvar, yan duvar ve axilllayı içine alan etkinliğe sahiptir. Biz bu çalışmamızda serratus anterior plan bloğunun postoperatif morfin tüketiminin etkisini değerlendirdik. Hem benzer bloklarla hem de bu bloğun uygulanma metodlarında olan farklıların hastaların ağrı skorlarına ve morfin tüketimlerine etkisini görmek ve en etkili yöntemi bulmayı amaçladık. Meme cerrahisinde rejyonel teknikler genellikle preemptif yöntem olarak uygulanmakta olup biz bu çalışmada postoperatif uygulayarak benzer çalışmalardan farkını ortaya koymaya çalıştık. Hem hastaların postoperatif şikayetlerini azaltmayı hem de ek analjezik kullanımlarında görülen yan etki profilini azaltmayı hedefledik. Gereç ve yöntem: Bu araştırma; tek merkezli, prospektif ve gözlemsel bir çalışmadır. Araştırmanın yapıldığı merkez, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesidir. Araştırma için, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi, Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 19.03.2019 tarih ve 2019-03/03 nolu karar alındıktan sonra çalışmaya başlanılmıştır. Bu çalışma elektif şartlarda meme cerrahisi planlanan, ASA I-III, 18-70 yaş aralığında olan gönüllü 40 hastada gerçekleştirildi. İki kas planı arasına 2 ml serum fizyolojik ile test dozu yapıldıktan sonra toplam 40 ml %0,25'lik bupivakain enjekte edilerek serratus anterior plan bloğu yapıldı. Tüm hastalara HKA pompası takılarak postoperatif 12 saat izlendi. Hastaların 1. 6. ve 12. saat morfin tüketimleri ve VAS skorları kayıt edildi. Hastalarda gelişen yan etkiler kayıt edildi. Bulgular: Toplam 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Her iki grup arasında hemodinamik parametreler ve demografik veriler açısından anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Serratus anterior plan block has efficacy including thorax anterior wall, lateral wall and axilla. In this study, we evaluated the effect of postoperative morphine consumption of the serratus anterior plan block. We aimed to see the effect of differences between both similar blocks and the methods of application of this block on patients' pain scores and morphine consumption and to find the most effective method. In breast surgery, regional techniques are generally used as a preemptive method, and in this study we postoperatively we tried to reveal the difference from similar studies by applying. We aimed to both reduce the postoperative complaints of patients and to reduce the side effect profile seen in additional analgesic use. Material and Method: This research; is a single-center, prospective and observational study. The center of the research is the hospital of Cumhuriyet University Medical Faculty. For the research, the study started after the decision of Cumhuriyet University Faculty of Medicine, Clinical Research Ethics Committee dated 19.03.2019 and numbered 2019-03/03. This study was carried out in 40 volunteer patients with ASA I-III, aged 18-70 years, who underwent breast surgery under elective conditions. Between two muscle plan after a test dose of 2 ml of saline 40 ml of 0.25% bupivacaine injected by serratus anterior plan blockage. HKA pump was installed in all patients and 12 hour were observed postoperatively. Morphine consumption and VAS scores were recorded at the 1st, 6th and 12th hours of the patients. The side effects developed in the patients were recorded. Results: A total of 40 patients were included in the study. There was no significant difference between the two groups in terms of hemodynamic parameters and demographic data.