Ortaöğretim kurumlarında çalışanların iş doyumlarına politik yeti düzeylerinin etkisi: Ankara-Altındağ örneği
The effect of political skill on the job satisfaction of secondary education institutions employees: Ankara-Altındağ samples
  1. Tez No: 627003
  2. Yazar: AYÇA NUR ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin amacı ortaöğretim kurumları çalışanlarının iş doyumuna politik yeti düzeyinin etkisini belirlemektir. Çalışma saha araştırması şeklinde, nicel araştırma deseni çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 eğitim öğretim yılında Ankara İli Altındağ İlçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında görev yapan 61 yönetici ve 176 öğretmen olmak üzere 237 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verileri Kişisel Bilgiler Formu, Minnesota İş Doyumu Ölçeği ve Politik Yeti Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, araştırmada ele alınan problem durumlarına göre tek yönlü varyans analizi (ANOVA), t-testi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre ortaöğretim kurumlarında çalışan okul yöneticileri ve öğretmenlerin politik yeti ve iş doyum düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve yöneticilikte geçirilen süre değişkenlerine göre yönetici ve öğretmenlerin iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. İş yerindeki pozisyon ve eğitim düzeyine göre ise içsel iş doyumlarının farklılaştığı görülmüştür. Politik yeti düzeyleri cinsiyet ve mesleki kıdeme göre farklılaşmamaktadır. Bunla birlikte yaş, işyerindeki pozisyon, yöneticilikte geçirilen süre ve yöneticiye bağlı ast sayısı değişkenlerine göre politik yeti düzeylerinin farklılaştığı görülmüştür. Politik yeti ile iş doyumu arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu, politik yetinin iş doyumunu yordadığı saptanmıştır. Bulgular, literatür ışığında incelenerek tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the impact of political skill on the job satisfaction of the employees of secondary education institutions. The method of the research is set to be fieldwork and developed around a quantitative research framework. The sample of the study consists of 237 people, including 61 headmasters and 176 teachers workıng in secondary education institutions affiliated to the Ministry of National Education in Altındağ district of Ankara province in 2017-2018 academic year.“Personal Information Form”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Political Skills Inventory”were used to obtain the research data. In data analysis; one-way analysis of variance (ANOVA), t-test, correlation analysis, and multiple regression analysis were used according to the problem status approached in the research. According to the findings of the study, it was observed that the headmasters and teachers working in secondary education institutions had high political skill and job satisfaction levels. According to the variables of gender, age, professional seniority and time spent in management, there was no significant difference between job satisfaction levels of teachers and headmasters. Intrinsic job satisfaction was found to be significantly different according to the job position and education level. Political skill levels do not differ according to gender and professional level. On the other hand, it was seen that political skill levels differ according to the variables of age, workplace position, time spent in management and number of subordinates connected to the headmaster. It was found that there is a moderate, positive and significant relationship between political skill and job satisfaction, and political skill predicts job satisfaction. Based on the results, some suggestions were made for future research and applied settings.