Teknolojik araçların 10-12 yaş çocuklar üzerindeki etkilerine yönelik ebeveyn tutum ve davranışlarının belirlenmesi: (Konya ili örneği)
Determination of the attitudes and behaviors of the parents towards the effects of technological tools on the health of children between the ages of 10-12: (Konya example)
- Tez No: 627014
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma ile teknolojik araçların (televizyon, bilgisayar, tablet, telefon) ilköğretim düzeyinde bulunan çocuklar üzerindeki etkilerini incelemek, ebeveynlerin 10-12 yaş arası çocukları teknoloji bağımlılığına karşı korumak için aldıkları önlemleri belirlemek, ebeveynlerinin teknolojik araçlar üzerindeki tutum, davranış ve bilinç düzeylerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yapılan araştırmalara göre ilkokul ve ortaokul dönemi çocuklarının teknolojik araç kullanımlarının daha yaygın olduğu görülmüştür. Bunun için araştırmada yaş aralığı olarak 10-12 yaş çocukların ebeveynleri tercih edilmiştir. Bu çalışma teknolojik aletlerin ebeveynlerin ve çocukların doğru kullanımı noktasında stratejiler geliştirilmesi, ebeveynlerin çocuklarına karşı tutum ve davranışlarının farkına vararak bilinç düzeylerinin geliştirilmesi açısından önemlidir. Araştırmanın evrenini, Konya ilinin Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerindeki, 10-12 yaş grubunda bulunan 140 çocuğun ebeveynleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, örneklemin evreni temsil edebilecek nitelikte olması amacıyla farklı sosyoekonomik düzeyden ve bölgeden seçilmesine önem verilmiştir. Bu amaç gözetilerek basit rastlantısal örnekleme yolu ile çalışmanın yapılacağı ebeveynler belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak“Ebeveynlerin Çocukların Teknoloji Kullanımına Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans ve betimleyici istatistikler, tek yönlü varyans analizi ve bağımsız iki örneklem t testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre ebeveynlerin çocukların teknoloji kullanımına yönelik tutum ve davranış puanları ebeveynlerin demografik değişkenlerine göre anlamlı faklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
With this research, to examine the effects of technological tools (television, computer, tablet, telephone) on children at primary level, to identify measures taken by parents to protect children aged 10-12 from technology addiction, ıt is aimed to reveal the parents' attitudes, behaviors and awareness levels on technological tools. According to the researches, it is observed that the use of technological tools is more common in primary and secondary school children. For this, the parents of 10-12 years old children were preferred as the age range. This study is important in terms of developing strategies for the proper use of technological tools for parents and children, and raising awareness of parent's attitudes and behaviors towards their children. The population of the study consists of the parents of 140 children in the 10-12 age group in the Selçuklu, Meram and Karatay districts of Konya. In order for the sample of the research to be representative of the universe, it was important to select the sample from different socioeconomic levels and regions. With this aim in mind, the parents who will work with simple random sampling were determined.“Attitude Scale of Parents towards Technology Usage of Children”was used as data collection tool. Frequency and descriptive statistics, one-way analysis of variance and two independent sample t tests were used to analyze the data. According to the results of the research, the attitude and behavior scores of the parents towards the use of children do not show significant differences according to the demographic variables of the parents.