Post kolonyal toplumlarda birlikte yaşama kültürü: Malezya'da farklılıkların varoluş tecrübesi
Cultural cohesion in post-colonial societies: Malaysian experience of coexistenting differences
  1. Tez No: 627015
  2. Yazar: MİNE KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ÖZENSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Resmi olarak, 1963'ten beri Malezya olarak tanımlanan dokuz sultanlı Malay eyaletleri, bugünkü çokkültürlü görünümü 19. Yüzyıl'daki İngiliz sömürge politikalarıyla kazanmıştır. Bununla birlikte Malezya'da ötekinin kabulü çok önceki çağlara kadar götürülmektedir. Hem bir post kolonyal toplum hem de çokkültürlü toplum modeli olarak Malezya Furnivall'in çoğul toplum modeline örnek olarak gösterilmektedir. 1969 yılında ilk büyük siyasi etnik olayların çatışmasına şahit olan Malezya, her yıl artan gerilimleri bir şekilde azaltmış, çağdaşlarına oranla daha başarılı bir model geliştirmiştir. Bu başarı ekonomisine de yansımış durumdadır. Malezya'da Malaylar, Çinliler ve Hintliler barış içinde yan yana yaşamaktadır. Bu tespitten hareketle bu tezin konusunu oluşturan Malezya'da birlikte yaşama kültürü dört bölümden oluşan bir araştırmayla incelenmiştir. İlk bölümde genel olarak birlikte yaşamanın felsefi ve sosyolojik temellerine değinilerek kavramsallaştırılması sağlanmış, ikinci bölümde Malezya'nın ulus devlet olarak karakteristik özellikleri incelenmiş ve kolonyalizmden, postkolonyalizme giden süreçte Malezya'daki siyasi çoğulluğun temelleri incelenmiş, üçüncü bölümde çokkültürlülük teorilerinden hareketle çeşitliliğe ve bütünleştirme politikalarına değinilmiştir. Son olarak bizzat Malezya'da gerçekleştirilen birlikte yaşama kültürüyle ilgili saha araştırmasının sonuçları değerlendirilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda Malezya'nın birlikte yaşama tecrübesi, çeşitli metaforlarla desteklenerek yeni bir model çalışması da tanımlamıştır.
Özet (Çeviri)
Officially, since 1963 it is defined as Malaysia with the nine Malay Sultanate in nine states, gained its present multicultural view from British colonial policy in the 19th century. However, in Malaysia the acceptance of the others goes back to the very early ages. Malaysia it is shown as an example of the plural society model of Furnivall as both a post-colonial society and a multicultural society model. Malaysia witnessed the clash of the first major political ethnic events in 1969, since then in some ways it has reduced the tensions every year and developed a more successful model of cohesions than its contemporary examples of plural societies. This success is reflected in the country's economy. In Malaysia, Malays, Chinese and Indians live in peace side by side. Based on these finding, the culture of coexistence in Malaysia, which is the subject of this thesis, it has been examined through a research consisting of four chapters. In the first part, the philosophical and sociological foundations of coexistence are generally conceptualized, in the second part the characteristic features of Malaysia as a nation state are examined with the fundamentals of political plurality in Malaysia are examined, in the third chapter, from the theory of multiculturalism, the diversity and integration policies are discussed. Lastly, the field study results related to the culture of living together in Malaysia were evaluated. Malaysia's experience of living together in the direction of these results have been identified a new model in the study, supported by a variety of metaphors.