Türkiye İşçi Partisi 1961-1971
Worker Party of Turkeys' 1961-1971
- Tez No: 627042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET SANCAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışma ile 27 Mayıs askeri darbesinin ardından yürürlüğe giren yeni anayasanın güvencesi altında kurulan ve Türk siyasi hayatında kendine önemli bir yer edinerek meclise girmeyi başaran Türkiye İşçi Partisi'nin, diğer sosyalist akımlardan/oluşumlardan farkının ve Türkiye İşçi Partisi'ni bu başarıya götüren etmenlerin neler olduğunun ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaçla geniş bir literatür taraması yapılmış ve TİP'i başarıya götüren etmenler arasında; 1961 Anayasası'nın güvencesinde oluşan özgürlük ortamı, seçim sisteminde küçük partilere de temsil imkânı getiren milli bakiye sisteminin kabulü ile uygulamaya geçirilmiş olması, partinin süreç içerisinde oluşturduğu Türkiye Sosyalizmi ile ulusal bağımsızlık anlayışı doğrultusunda geliştirdiği dış politika ilkeleri, Anayasa çerçevesince oluşturduğu ve Atatürk ilke ve devrimleri ile uyumlu olarak geliştirdiği tüzük ve programının yanı sıra partinin bu doğrultuda yapmış olduğu yazılı ve sözlü beyanlarının, faaliyetlerinin, çeşitli söylev ve demeçlerinin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this work it is aimed to explain that the Worker Party of Turkeys' that had an important place in Turkish political life which established after the May 27 military coup under the protection of the new constitution how managed to entering parliament, the difference from other socialist movements and the factors that lead to success. For this purpose, a wide literature review has been made and among the factors that lead to TİP success was concluded that; the freedom environment created under the assurance of the 1961 Constitution and the adoption of the national balance system, which provides representation to small parties in the electoral system; Turkey's socialism that formed in the process of party and the foreign policy principles developed in line with the understanding of national independence; beside of the constitution and program established by frame of the Constitution and developed in accordance with principles and revolutions of Atatürk, various speeches and statements of the party were effective.