DTÖ tarım anlaşması sonrası Türk tarımı ve sorunları
After WTO agriculture agreement Turkish agriculture and problems
  1. Tez No: 627082
  2. Yazar: ÖZGE NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tarım sektörü; beslenme ihtiyacını karşılamanın yanında, milli gelire, ülke istihdamına ve biyolojik çeşitliliğe katkı sağlaması, diğer sektörlere hammadde ve sermaye ihtiyacını karşılaması ile dış ticarete katkı sağlaması gibi işlevleriyle, geçmişten günümüze kadar sosyal ve ekonomik açıdan stratejik öneme sahip bir sektör olarak kabul edilmektedir. Tarım sektörü ülkelerin gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun, tüm ülke ekonomilerinin temelini oluşturan ve ikamesi olmayan bir sektördür. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sonrası ülkelerin izlediği korumacı ticaret politikalarının olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için, dış ticaret konusunda atılan ilk adımlardan olan Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) çerçevesinde bu alanda serbestleşme çalışmaları yapılmış olup, Uruguay Turu ile Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurulmasıyla farklı bir boyut kazanmıştır. Tarım Anlaşması (TA), dünya üzerinde tarım ürünleri için ticaretin serbestleştirilmesi ve serbest piyasa mekanizması ilkelerine dayanan adil bir sistem oluşturmak için atılan en önemli adımdır. Bununla birlikte, Türkiye ekonomisi, tarımsal üretim bakımından kendi ihtiyacını karşılayabilecek durumda olmasının yanında, yapılan ihracat içerisindeki tarım ürünleri ve tarıma dayalı sanayi malları büyük bir orana sahip olduğu için, tarımsal dış ticaret Türkiye için büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector has been accepted as a strategically important sector from the past to the present in social and economic terms in addition to meeting the nutritional needs; contributing the national income, employment, biological diversity; meeting the raw material and capital needs of other sectors and contributing to foreign trade. Regardless of the development level of countries, the agricultural sector is a sector that constitutes the basis of the economies of the whole country and has no substitution. Within the framework of the General Agreement on Tariffs and Trade (GATT) which is one of the first steps taken in the field of foreign trade, liberalization studies have been carried out in this field and it has gained a different dimension with the establishment of the World Trade Organization (WTO) as a result of the Uruguay Round in order to eliminate the negative effects of the protectionist trade policies pursued by the countries after the First and Second World Wars. The Agricultural Agreement (TA) is the most important step in the world to establish a fair system based on the principles of trade liberalization and free market mechanism for agricultural products. Besides, agricultural trade has a great importance for Turkey although it is able to meet own needs in terms of agricultural production since exports of agricultural products in the economy of Turkey based on agricultural and industrial goods as it has a large proportion.