An investigation on thesis and dissertations on mathematical modeling in turkey in the last two decades
Matematiksel modelleme üzerine yazılmış son yirmi yılda tamamlanan yüksek lisans ve doktora tez çalışmalarının incelenmesi
  1. Tez No: 627081
  2. Yazar: DİLEK KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı son yirmi yılda Türkiye 'de matematik eğitimi alanında yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerini özellikle model ve modelleme perspektifi açısından inceleyerek, Türkiye'de yapılan modelleme çalışmalarının genel durumunu ortaya koymaktır. Bu çalışmanın veri seti Yüksek Öğretim Kurulu tez veri tabanında 2000 - 2019 yılları arasında matematik eğitimi alanında yayınlanmış olan 70 modelleme çalışmasını (yüksek lisans ve doktora tezleri) içermektedir. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi ve içerik analizi kullanılarak modelleme çalışmalarının özellikleri ve yapısı incelenmiştir. Bu 70 modelleme çalışması içinden modelleme etkinliği içeren 42 çalışmanın veri analizi model ve modelleme yaklaşımının altı tasarım prensibi temelinde kavramsal kodlama yöntemiyle incelenmiştir. Sonuç olarak, matematik eğitimi alanında yayınlanan modelleme tezlerinin daha çok yüksek lisans tezlerinden oluştuğu görülmüştür. Bu alandaki ilk modelleme çalışması 2005 yılında tamamlanan bir yüksek lisans tezidir. Modelleme konusunda yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinin 2000' den 2019 yılına doğru giderek arttığı tespit edilmiştir. Türkiye'de 24 farklı üniversite matematik eğitimi alanının modelleme konusu kapsamında akademiye katkı sağlamıştır. Bu çalışmalarda araştırma yöntemlerinden en çok nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve bunu sırasıyla karma desen yöntemi ve nicel araştırma yöntemi takip etmiştir. Bu 42 modelleme çalışmasının 19'unda, yaklaşık yarısında, kullanılan modelleme etkinliği sayısı 3 ile 6 arasında değişirken, diğer 23 çalışmada çeşitli sayılarda aktivite dağılımı görülmüştür. Bu çalışma ile Türkiye'de yüksek lisans ve doktora çalışması kapsamındaki modelleme tezlerinin genel durumu anlaşılmaya çalışılmış ve bu anlamda modelleme alanında çalışan araştırmacılara yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate master thesis (MS) and doctoral dissertations (Ph.D.) completed over the last two decades in Turkey to understand the portrait of mathematical modeling, by particularly focusing on the Models-and-Modeling Perspective (MMP). Data set of the study involved 70 modeling studies (MS/Ph.D.) that were published between 2000 –2019 on mathematics education field and that were gathered from the database of Higher Education Council. Document analysis and content analysis, the two qualitative data analysis methods, were utilized to investigate the features and the nature of these modeling studies. The data analysis was deepened by investigating 42 modeling studies (among 70) comprising of at least one modeling activity through a concept-driven coding frame. Consequently, it was revealed that the type of modeling studies published in the mathematics education field were mostly master thesis. The first modeling study was published in 2005 as a master thesis. The number of modeling MS and Ph.D. studies was gradually increased from 2000 to 2020, and there was a rapid increase in conducted modeling studies after 2013. Twenty-four different universities in Turkey contributed to the academic work about modeling in this field. The most used research method in modeling studies was qualitative research method which was followed by mixed and quantitative research methods, respectively. The participants of modeling MS and Ph.D. studies differed from 4th grade to 9th grade students along with pre-service teachers and in-service teachers; the major focus appeared to be on pre-service teachers. 19 out of 42 modeling MS and Ph.D. studies, almost half of them, included 3-6 modeling activities whilst the rest of 23 modeling MS and Ph.D. studies involved various number of modeling activities. With this study, it is expected to provide a portrait of the modeling studies that was conducted as MS thesis and Ph.D. dissertations in Turkey, which is hoped to be informative for researchers in mathematical modeling.