Gözetim toplumu olgusunun sosyal medya bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of surveillance society case in social media context
  1. Tez No: 627087
  2. Yazar: EZGİ ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TOPATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yapılan çalışma gözetimin tarihsel evrelerine ışık tutmak ve bu evreler sonucunda meydana gelen toplum yapısını gözetim perspektifinden anlatmak amacı ile hazırlanmıştır. Günümüz toplumunun bilgi merkezli olması ve yeni iletişim teknolojileri ile donatılması, enformasyon toplumu olarak adlandırılmasına sebep olmaktadır. Enformasyon toplumu ile entegre edilen gözetim olgusu, yeni iletişim teknolojileri ile farklı bir boyut kazanmaktadır. Devamlı olarak geliştirilen iletişim teknolojileri, coğrafi olarak sınırları ortadan kaldırmış ve yaşamı küresel bir alana çevirmiştir. Bu evreler sonucunda toplumlarda özel ile kamusal alan arasında bir ayrımın kalmaması, mahremiyet kavramını da bir sorunsal haline getirmektedir. Yeni iletişim teknolojileri ile donatılan dünyada özel ve kamu tanımlarının tekrar yapılması gerekmektedir. Teknolojinin sahip olduğu güç ile kamusallaştırılan hayatlar adeta transparan hale getirilmiştir. Gözetim pratiklerinin günümüzde sosyal medya kanalları ile yapılıyor olması ve bireylerin kendi istekleri ile bu durumu kabullenmesi gözetimin farklı bir boyut olarak tartışılması gerektiğini göstermektedir. Tarih boyunca önemini koruyan mahremiyet kavramı dahi, günümüzde gözetimin yoğunlaşması nedeniyle önemini kaybetmiş ve kendisini gönüllü olarak gözetime teslim etmiştir. Toplumsal denetim post-Fordist sistem içerisinde sanal olarak gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda kuşak farklılıkları temelinde yapılan alan araştırmasında sosyal paylaşım platformları ile gözetimin ilişkisi değerlendirilmektedir. Sosyal medya kanallarının kullanımı çeşitli perspektiflerde ele alınarak alan araştırması anlatıları ile desteklenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study has been prepared to shed light on the historical phases of surveillance and to explain the social structure of these phases from the surveillance perspective. The fact that today's society is information-centered and equipped with new communication technologies causes it to be called an information society. The phenomenon of surveillance, which the combined with the information society, gains a different dimension with the new communication technologies. Continuously, developed communication technologies have eliminated geographical boundaries and turned life into a global area. As a result of these phases, there is no distinction between the private and public spheres in societies, making the concept of privacy a problematic. In the world, which is equipped with new communication technologies, private and public definitions must be made again. The lives that have been made public with the power of technology have become almost transparent. The fact that surveillance practices are being carried out through social media channels today and the acceptance of this situation by individuals shows that surveillance should be discussed as a different dimension. Even the concept of privacy, which has remained important throughout history, has lost its importance due to the intensification of surveillance today and has voluntarily handed it over to surveillance. Social control is carried out virtually within the post-Fordist system. In this context, in the field research conducted on the basis of generational differences, the relationship between social sharing platforms and surveillance is evaluated. The use of social media channels has been handled in various perspectives and supported by field research narratives.