Cerrahi duman iç ortam hava kalitesine etkisi ile ameliyathane çalışanlarında fiziksel semptomlara etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of surgical smoke on the air quality and on the physical symptoms of operating room staff
- Tez No: 627113
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU İLÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Cerrahi duman, gaz halinde bioaerosoller, virüsler ve bakteriler dahil canlı ve ölü hücresel materyaller ile birlikte kanserojen kimyasallardan polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH) ve uçucu organik bileşikleri (UOB) içerir. Bu çalışmanın amacı; genel cerrahi ameliyathane odasında cerrahi dumanın iç ortam hava kalitesine etkisi belirlemek ve bu bölüm çalışanlarında oluşturduğu fiziksel semptomları dahili birimlerde çalışanlar ile karşılaştırarak incelemektir. Bu çalışma, olgu-kontrol tipinde, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Çalışmada genel cerrahi ameliyathane odasından aktif örnekleme yöntemi ile ameliyat öncesi, anı ve sonrası 45 hava örneği alındı. Aynı zamanda genel cerrahi ameliyathane odasında çalışan 19 kişinin fiziksel şikayetleri sorularak ameliyat öncesi ve sonrası boğaz kültürleri alındı. Bu sonuçlar dahili birimlerde çalışanlar ile karşılaştırıldı. Veriler bir istatistik programı kullanılarak analiz edildi. Sonuçlar sayı ve yüzde t test, kruskal wallis ve korelasyon testleri kullanarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
XV+ 85 Surgical smoke contains cellular materials including gaseous bioaerosols, viruses and bacteria, as well as polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH) and volatile organic compounds (VOC) from carcinogenic chemicals. The aim of this study is; to determine the effect of surgical smoke containing toxic chemicals on indoor air quality and to examine the physical symptoms of employees in the operating room. This study is a case-control type study. It was carried out in Bolu Abant Izzet Baysal University Izzet Baysal Training and Research Hospital. In the study, 45 air samples were taken from the general surgery operating room with active sampling method before, during and after surgery. Physical complaints of 19 people working in the general surgery operating room were asked and throat cultures were taken before and after surgery. These results were compared with those working in internal units. Data were analyzed using a statistics program. Number, percentage, t test, kruskal wallis tests and corelation were used to analyze the data.