Arbusküler mikorhizal fungus ve putresin uygulamalarının çileğin fizikokimyasal özellikleri üzerine etkisi
Effect of arbuscular mycorhizal fungi and putrescine applications on physicochemical properties of strawberry
  1. Tez No: 627139
  2. Yazar: SELMA KURU BERK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜTTALİP GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bolu ilinde 2018 ve 2019 yıllarında yürütülen bu çalışmada, çilekte putresin ve arbusküler mikorizal fungus uygulamalarının fenolojik gelişim, bitki verimi, vejetatif gelişim ve meyvenin biyokimyasal içerikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada Kabarla, Festival, Camarosa ve Albion çilek çeşitleri, Funneliformis mosseae ve Gigaspora margarita mikoriza türleri, 100 ve 150 ppm doz putresin uygulamaları ve mikorizaXputresin interaksiyonları ile muamele edilmiştir. Çalışma sonunda en fazla kolonizasyon Kabarla çeşidinde F. mosseae türünde, diğer çeşitlerde ise G. margarita mikoriza türünde elde edilmiştir. Çiçeklenme ve hasat tarihleri açısından mikoriza ve putresin interaksiyon uygulamaları, verim açısından ise F. mosseae uygulaması ön plana çıkmıştır. Yapılan araştırmada, Kabarla ve Festival çeşidinde FM+put-150 uygulamasında, Camarosa ve Albion çeşidinde ise FM+put-100 uygulamasında meyvelerin C vitamini içeriklerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Meyvelerin şeker içeriği üzerine, Festival ve Camarosa çeşitlerinde 150 ppm putresin uygulamasının, fenolik bileşik miktarları üzerine ise Camarosa ve Albion çeşitlerinde G. margarita uygulamasının daha etkili olduğu görülmüştür. Araştırma sonunda, putresinin tek başına kullanıldığında 150 ppm dozunun daha uygun olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, mikoriza türleri kendi içinde değerlendirilirse, F. mosseae türünün verim ve büyüme parametreleri açısından, G. margarita türünün ise meyve biyokimyasalları açısından önem arz etttiği belirlenmiştir. Sonuç olarak çeşitlerin putresin dozu ve mikoriza türlerine göre farklı tutum sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in 2018 and 2019, the effects of putrescine and arbuscular mycorrhizal fungi applied to strawberry plant on phenological observations, plant yield, vegetative growth and biochemical content of fruit were investigated in Bolu province. In the study, Funneliformis mosseae and Gigaspora margarita mycorrhiza species, putrescine doses of 100 and 150 ppm and interaction treatments of mycorrhizaXputrescine were applied to Kabarla, Festival, Camarosa and Albion strawberry cultivars. As a result of the findings obtained, the highest colonization was obtained in F. mosseae mycorrhiza in Kabarla cultivar and in G. margarita mycorrhiza in other cultivars. Interaction treatments of mycorrhiza and putresin in terms of flowering and harvest dates, and F. mosseae treatment in terms of yield came to the fore. In the study, it was determined that the vitamin C content of the fruits was higher in the FM+ put-150 application in the Kabarla and Festival cultivars and in the FM+put-100 application in the Camarosa and Albion cultivars. Sugar amounts of fruits were found to be more effective in 150 ppm putresin treatment in Festival and Camarosa cultivars and phenolic compound amounts in G. margarita treatment in Camarosa and Albion cultivars. At the end of the study, it was determined that 150 ppm dose is more appropriate when putrescine is used alone. In addition, if the mycorrhiza species are evaluated within themselves, it has been found that F. mosseae species were important in terms of yield and growth parameters, and G. margarita species were important in terms of fruit biochemicals. As a result, it has been determined that the cultivars have different attitudes according to putrescine dose and mycorrhiza types.