Investigation of chemical pressure effect on magneto-electrical properties in La1.4Ca1.6Mn2O7 manganites
La1.4Ca1.6Mn2O7 manganitlerde kimyasal basıncın manyeto-elektriksel özellikler üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 627145
  2. Yazar: NEVİN SOYLU KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CABİR TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada katkılı-tabakalı perovskit yapılarda (La1-yREy)1.4Ca1.6Mn2O7 formunda kimyasal basınç etkisi ele alınmıştır. Kimyasal basıncın etkisi, farklı oranlarda (y) bazı nadir toprak elementleri (RE) (Gd, Sm, Nd, Pr) ile doping yapılarak A-bölgesi yarıçapı 〈𝑟𝐴 〉 değiştirilerek incelenmiş ve katıhal reaksiyon yöntemi ile üç seri bileşik hazırlanmıştır. Her bir serinin yarıçapı 1.3213, 1.3353, 1.3423 Å olarak belirlenmiştir. Mikro yapısal karakterizasyon için, X-ışını kırınımı (XRD), Rietveld yapısal analizleri, taramalı elektron mikroskobu ve X-ışını analiz (EDX) ölçümleri yapılmıştır. Metal-Yalıtkan (M-I) geçiş sıcaklığı (TM-I) ve manyetoresistans (MR) değerlerini belirlemek için 0.4 T manyetik alan altında 5-300 K sıcaklık aralığında direnç-sıcaklık ölçümleri yapılmıştır. Ferromanyetik(FM)-antiferromanyetik (AFM) faz geçiş sıcaklığını (Tc) elde etmek için A.C duyarlılık ölçümleri yapılmıştır. Tüm numunelerde, tetragonal yapıda I4/mmm boşluk grubunda kristalizasyon vardır. Birim hücre hacimleri artan 〈𝑟𝐴 〉 ile lineer olmamakla birlikte bir artış göstermiştir. Partikül boyutu dağılımı homojendir ve EDX spektrumu, tüm elementlerin tüm numunelerde herhangi bir kayıp olmaksızın mevcut olduğunu doğrulamıştır. Tüm örnekler tipik M-I ve FM-AFM faz geçişini gerçekleştirir ve daha büyük 〈𝑟𝐴 〉 yarıçaplı gruplarda TMI ve TC değerlerinin yüksek değerlere kaydığını gözlemleyebiliriz. En büyük MR değeri (73K'da% 55.09), en küçük 〈𝑟𝐴 〉 değerine sahip grup içindeki LPCMO örneğinde gözlendi. Sonuçlar, kimyasal basıncın taşıyıcı lokalizasyon etkisinin gücünü değiştirerek elektromanyetik transfer özelliklerini etkilediği şeklinde yorumlanabilir. ANAHTAR KELİMELER: Çift tabakalı manganitler, Kimyasal Basınç, Elektromanyetik Geçiş, Manyetodirenç.
Özet (Çeviri)
In this study, a detailed study was done about the doped-layered perovskite structure under the influence of chemical pressure as the formation of (La1- yREy)1.4Ca1.6Mn2O7. The effect of chemical pressure was examined by altering the A-site radius, 〈𝑟𝐴 〉 , by doping with the Rare Earths (RE) (Gd, Sm, Nd, Pr) in different proportions (y) and three series of compounds were prepared, with three different 〈𝑟𝐴 〉, 1.3213, 1.3353, 1.3423 Å, by solid-state reaction method. The micro-structural characterization was studied by using X-ray powder diffraction (XRD), Rietveld structural refinements, scanning electron microscopy and X-ray analysis (EDX). The electrical transport properties were determined in the temperature range of 5-300 K under a 0.4 T magnetic field. The metal-insulator (M-I) transition temperature (TM-I) and magnetoresistance (MR) values were determined. The A.C susceptibility measurements were performed to obtain the ferromagnetic (FM)-antiferromagnetic (AFM) phase transition temperature (Tc). All samples were crystallized in the I4/mmm space group in the tetragonal structure and a nonlinear increase in unit cell volume with increasing 〈𝑟𝐴 〉. The particle size distribution is almost homogenous and the EDX spectrum confirmed that all elements present in all samples without any loss of integrated elements. All samples execute the typical M-I and FM-AFM phase transition and with increasing 〈𝑟𝐴 〉, TMI and Tc shift towards higher values. The largest MR (55.09 % at 73K) was observed on the LPCMO material within the group with the smallest 〈𝑟𝐴 〉. The results indicated that the chemical pressure could affect electromagnetic transfer properties by altering the strength of the carrier localization effect. KEYWORDS: Double layered manganites, Chemical Pressure, Electro-magnetic transport, Magnetoresistance