20 numaralı Avlonya Şer'iyye Sicili transkripsiyonu ve değerlendirmesi (H.974/M.1566-1567) (1-50)
Transcription and evalution of Avlonya sharia court record numbered 20 (S.1-50) (H.974/ M.1566-1567)
  1. Tez No: 627171
  2. Yazar: SABIR ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHATTİN GENCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 415
Özet
Osmanlı Devleti'nde, en küçük idari birimler olan kazalarda, devletin hukuki temsilcisi vazifesini gören kadılar tarafından tutulan mahkeme kayıtlarına şer'iyye sicilleri adı verilmektedir. Bu siciller, toplumsal yaşam başta olmak üzere, ekonomi, idari, sosyal, kültürel ve hukuki uygulamalar hakkında tutuldukları bölgeye ait bilgiler vermektedir. Şer'iyye sicilleri sahip oldukları çeşitlilik neticesinde hemen hemen her konuda tarih araştırmalarına somut kaynak sağlayabilmektedir. Bu çalışma da bir kadı defteri olan 20 Numaralı Avlonya Şer'iyye Sicili üzerine yapılmıştır. Kullanılan kaynağın oldukça hacimli ve yoğun bir içeriğe sahip olmasından dolayı, defterin ilk 50 varak olan kısmı incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Osmanlı Devleti'nin Balkan coğrafyasındaki önemli liman şehirlerinden birisi olan Avlonya'nın 20 Numaralı Şer'iyye Sicili'nde yer alan bilgilerden faydalanarak içtimai ve iktisadi yaşantısı hakkında bilgi vermektir. Çalışmada ana kaynak olarak kullanılan 20 Numaralı Avlonya Şer'iyye Sicili içerisinde yer alan vesikaların Osmanlı Türkçesi'nden Latin harflerine transkripsiyonu yapılmış, bu vesikaların günümüz Türkçesi ile kısa özetleri birlikte sunulmuştur. Ardından vesikaların içerisinden elde edilen bulgular doğrultusunda bölgenin sosyal, ekonomik, ailevi yaşantısı, idari örgütlenmesi ve asayişi gibi konular üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Ayrıca ana kısma geçmeden önce çalışmanın daha anlaşılabilir olması ve okuyucunun verilen bilgileri daha sağlıklı değerlendirebilmesi amacı ile Avlonya'nın tarihi, coğrafi ve kültürel kimliği hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışma, temel olarak bölgesel bir görünüme sahip olmasının yanı sıra Osmanlı Devleti'nin hukuki, toplumsal, idari, ekonomik, iktisadi, ailevi yapısı gibi genel konulara da katkı sağlamaktadır. Ayrıca çalışma Avlonya'nın yer aldığı Balkan coğrafyasında Osmanlı Devleti yönetiminin incelenebilmesi ve değerlendirilmesi bakımından da değerli bulgular içermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Avlonya, Şer'iyye, Sicil, Balkan, Osmanlı
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, in the smallest administrative units, the court records kept by the judges who act as the legal representatives of the state are called the religious registers. These registers provide information about the region where they are held, especially about social life, economy, administrative, social, cultural and legal practices. As a result of the diversity they have, Şer'iyye registers can provide concrete resources for historical research on almost every subject. This study was carried out on the Avlonia Şer'iyye Registry No. 20, which is a registry. Since the resource used has a very large and dense content, the first 50 leaf part of the notebook has been examined. The aim of the study is to provide information about the social and economic life of Avlonia, one of the important port cities of the Ottoman Empire in the Balkan geography, using the information contained in the No. 20 Sharia Registry. In the study, the transcription of the documents in the Avlonia Şer'iyye Registry No. 20, which was used as the main source, was transcribed from Ottoman Turkish to Latin letters, and short summaries of these documents in today's Turkish are presented together. Then, in line with the findings obtained from the documents, an evaluation was made on the social, economic, family life, administrative organization and order of the region. In addition, before moving on to the main part, information was given about the history, geographical and cultural identity of Avlonia in order to make the study more understandable and to enable the reader to evaluate the information more properly. In addition to basically having a regional appearance, the study also contributes to general issues such as the legal, social, administrative, economic, economic, family structure of the Ottoman Empire. In addition, the study contains valuable findings in terms of examining and evaluating the Ottoman State administration in the Balkan geography where Avlonia is located. KEY WORDS: Avlonia, Şer'iyye, Registry, Balkan, Ottoman