Türkiye-Bulgaristan ekonomik ilişkinin analizi (Bulgaristan'ın AB tam üyeliği öncesi ve sonrası)
Analysis of economic relations between bulgaria and Turkey (Bulgaria's pre and post accessions to European union)
- Tez No: 627229
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye ile uzun yıllardır önemli ekonomik ilişkileri olan Bulgaristan'ın, 2007 yılında AB'ye tam üyeliği, iki ülkenin ekonomik ilişkilerini farklı bir boyuta taşımıştır. Bulgaristan, Türkiye'nin Balkanlardaki en büyük dış ticaret ortağı iken komşusu için AB pazarı kapılarını da açması aralarındaki ilişkiyi hızla geliştirmiştir. Bu çalışmada Türkiye- Bulgaristan ekonomik ilişkisi kapsamında ticari ilişkileri analiz edilmiştir. İlk olarak iki ülke için seçilen makro ekonomik göstergeler değerlendirilerek ülkelerin ekonomik gelişimleri kıyaslanmıştır. Devamında aralarındaki ticaretin 2007 yılı ile geçirdiği değişim incelenmiş ve Türkiye'nin lehine olacak şekilde geliştiği kanısına varılmıştır. Ampirik analizde Türkiye'nin Bulgaristan ile olan dış ticaretinde döviz kuru etkisinin varlığı 1994:1-2019:3 dönemi için Johansen Eşbütünleşme Analizi ve FM-OLS Analizi ile araştırılmıştır. Analiz tahminleri sonucunda döviz kurunun ithalatta daha belirleyici olduğu anlaşılmıştır. Bulgulara göre 2007'den sonra Türkiye'nin Bulgaristan ile gerçekleştirdiği dış ticarette döviz kurunun etkisinin ithalatta arttığı, ihracatta ise azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bulgaria and Turkey have been important economic partners for a long time. Two countries' economic relations changed dimension after Bulgaria's full membership in the EU. Both Bulgaria's being the key trade partner of Turkey in the Balkans, and its opening the EU market gates for its neighbor, developed their relations rapidly. In this study, Bulgaria and Turkey's economic relations is analyzed. Firstly, we compared both countries' economic development process by taking into consideration selected macroeconomic variables. We examined how their trade changed after 2007 and we concluded that their trade advanced in Turkey's favor. In empirical part, we researched the effects of exchange rate in bilateral trade for the period of 1994:1-2019:3 by using Johansen Cointegration and FM-OLS techniques. According to findings, exchange rate is more effective in importation. Especially after 2007, exchange rate effect has increased in importation whereas it has decreased in exportation.