Endometriozis hastalarında genital mikrobiyota ile endometrial natural killer ve peritoneal T regulatuar hücreler arasındaki ilişki
The relationship between genital microbiota, endometrial natural killer cells and peritoneal T regulatory cells in Endometriosis patient
- Tez No: 627253
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRHAN GÜNEY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı etiyolojisi net olarak bilinmeyen endometriozis hastalığınındaki uterin natural killer ve peritoneal T regulatuar hücrelerinin genital mikrobiyota ile olan ilişkilerinin arastirilmasidir. Materyal Metot: Üreme çağındaki 15 endometriozis hastasından ve 15 sağlıklı kontrol hastasından iki grup oluşturuldu. Her iki grubun columbia agar, EMB agar ve çikolatamsı agara ekilen servikal vajinal sürüntülerinin üreme sonuçları değerlendirildi. Her iki grubun endometrium ve peritonlarından alınan örneklerde uterin natural killer ve T regulatuar hücre miktarlarıni saptayabilmek için PCR yöntemiyle FOXP3, CTLA-4 ve CD25 ekspresyonu değerlendirildi. Bulgular: Endometriozis hasta grubunun 1/3'ünde genital mikrobiyotada sadece gram pozitif basil hakimiyeti görülürken, kontrol grubunda genel olarak gram pozitif basil ve koklar birlikte görülmüştür. Hasta ve kontrol grubunun endometrial örneklerinde NK aktivitesini gösteren CD25 ifadesi arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Hasta ve kontrol grubunun peritoneal örneklerinde FOXP3 ve CTLA-4 ekspresyonu bakılarak yapılan çalışmada hasta grubunda T regulatuar hücre sayısı fazla bulunmuştur. Sonuç: Endometriozis hasta grubunda kontrol gurubundan farklı olarak mikrobiyotada gram pozitif kok miktarı azalmış ve peritoneal T regulatuar hücrelerinin sayısı artmış olarak saptanmıştır. Bunun da retrograd menstruasyon sonrası endometrial hücrelerin peritona implantasyonu ve büyümesinde etkili olduğu düşünülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Endometriozis, Uterine Natural Killer; T Regulatuar Hücreler, Genital Mikrobiyota.
Özet (Çeviri)
Aim: The fundamental objective of this study is to contribute literature in terms of the etiology of endometriosis which is not precisely explained by evaluating roles of endometrial natural killer cells, peritoneal T Regulatory cells and genital microbiota in endometriosis disease. Material Method: Two groups were formed, one including 15 endometriosis patients in reproductive age and another including 15 healthy control patients. The reproductive results of cervical vaginal swabs - which were cultivated in Columbia agar, EMB agar and chocolate-like agar - for both groups were analyzed. Expressions of FOXP3, CTLA-4 and CD25 were assessed by processing PCR to interpret amounts in samples of natural killer cells and T Regulatory cells which were taken from endometrium and peritoneum of both groups. Findings: It is observed that gram-positive bacilli dominated the genital microbiota of the 1/3 of the endometriosis patient group, on the other hand gram-positive bacilli and cocci were usually seen together in the control group. There was no significant difference between CD25 expression showing NK activity in the endometrial samples of the patient and control groups. Moreover, the analysis performed by evaluating the expressions of FOXP3 and CTLA-4 in the peritoneal samples of the patient and control groups demonstrated that the number of T regulator cells in the patient group was found to be high. Conclusion: Unlike the control group, the amount of gram-positive cocci in microbiota has decreased and the number of peritoneal T regulator cells has increased in the endometriosis patient group. As a result, this is thought to be an influential factor in the growth and implantation of endometrial cells into the peritoneum after retrograde menstruation. KEY WORDS: Endometriosis, Uterine Natural Killer; Regulatory T Cells (Tregs), Genital Microbiota.