El ve ense sempatik deri yanıtları ile kan basıncı arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between hand and neck sympathetic skin responses with blood pressure
- Tez No: 627252
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Esansiyel hipertansiyonun (HT) doğrudan tanımlanmış bir nedeni bulunmamakla birlikte sempatik aşırı aktivasyonun risk faktörleri arasında olduğu uzun yıllardır tartışılmaktadır. Bu çalışma; yeni tanı almış farklı evrelerdeki esansiyel hipertansif hastalarda sempatik nöral mekanizmaların daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve sempatik deri yanıtı (SDY) ölçümlerinin enseden kayıtlanmasının kardiyak sempatik innervasyonu göstermede elden kayıtlamaya göre daha duyarlı olup olmadığını araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya bilinen herhangi bir kronik hastalık ve/veya ilaç kullanım öyküsü bulunmayan yaş ortalaması 34.4±8.6 olan 10 kadın, 12 erkek olmak üzere toplam 22 evre 1 HT'li hasta, yaş ortalaması 37.2± 8.8 olan 2 kadın 28 erkek olmak üzere toplam 30 evre 2 HT'li hasta ve yaş ortalaması 32.3±8.3 olan 17 kadın, 11 erkek olmak üzere toplam 28 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Her olgunun sağ ve sol olmak üzere iki yanlı kan basıncı değerleri ölçülmüş ve ardından ense ve el bölgelerinden iki yanlı SDY çalışılmıştır. Evre 1 HT grubunda, sağlıklı kontrol ve evre 2 HT grubuna göre ense ve el SDY amplitüd değerleri istatiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulunmuştur. Ayrıca evre 1 HT'si olan hastaların tamamında bilateral ense SDY elde edilebilmişken, sağlıklı kontrol grubunun %50'sinde ve evre 2 HT grubunun ise %70'inde bilateral ense SDY elde edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been discussed for many years that sympathetic overactivity is among the risk factors, although there is no identified cause of essential hypertension. This study is carried out to investigate whether the recording of sympathetic skin response (SSR) measurements from the neck is more sensitive than hand recording in showing cardiac sympathetic innervation. Furthermore, it is performed to provide a better understanding of sympathetic neural mechanisms in newly diagnosed hypertensive patients with different stages of the disease. 22 stage-1 hypertensive (10 females and 12 males, with an average age of 34.4 ± 8.6), 30 stage-2 hypertensive (2 women and 28 men, with an average age of 37.2 ± 8.8), and 28 healthy control (17 women and 11 men, with an average age of 32.3 ± 8.3) patients with no known chronic disease and/or drug use history participate in the study. Bilateral blood pressure values are measured for each case from the right and left side, and then bilateral SSRs from the neck and hand regions are studied.