Koroner bypass olacak sol ana koroner darlığı olgularında retrograd ve antegrad kardiyopleji uygulamasının miyokard korumada etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of retrograd and antegrad cardiopleji in the left main coronary disease
- Tez No: 627259
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACIPAYAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde koroner arter bypass cerrahisi sıklıkla uygulanan operasyonlardan biridir. Bu operayonlarda miyokardiyal koruma da farklı miyokardiyal koruma stratejileri izlenmektedir. Biz de kliniğimizde sol ana koroner darlığı veya eşdeğeri olan ve bypass uygulanan hastalarda miyokardiyal korumada kullanılan, retrograd ve antegrad kardiyoplejinin miyokard korumadaki etkisini karşılaştırmayı hedefledik. Bu çalışmada, 60 hastanın yer aldığı iki grup oluşturulmuş olup, bunlardan 31 hastaya retrograd kardiyopleji uygulaması, 29 hastaya ise antegrad kardiyopleji uygulaması gerçekleştirilmiştir. Her iki grupta da seçilen tüm hastaların ejeksiyon fraksiyonu (EF) %50 ve üzerindedir. Bu çalışmada operasyon öncesi ve sonrası kardiyak troponin I (CTn-I) ve kreatin kinaz miyokard bandı (CK-MB) değerleri baz alınarak miyokard hasarı değerlendirilmiştir. Sonuç Antegrad ve Retrograd birlikte kardiyopleji uygulamasının, miyokard korumada Antegrad kardiyopleji uygulamasına göre daha etkin olduğu gözlenmiştir
Özet (Çeviri)
Today, coronary artery bypass surgery is one of the most frequently performed operations. In these operations, different myocardial protections trategies are followed in myocardial protection. In our clinic, weaimed to compare the effect of retrograde and antegrade cardioplegia on myocardial protection in patients with left main coronary stenosis or equivalent and used bypass. In this study, two groups of 60 patients were formed, of which 31 patients under went retrograde cardioplegia and 29 patient sunder went antegrade cardioplegia. Ejection fraction (EF) of all patients selected in both groups is 50% and above. In this study, myocardial damage was determined based on the values of cardiac troponin I (CTn-I) and creatine kinase myocardial band (CK-MB) before and after the operation. As a result, in this study, Antegrade and Retrograde combined cardioplegia applications and Antegrade cardioplegia applications were more effective than in myocardial protection.