Genç ve profesyonel futbolcularda kinezyofobi
Kinesiophobia of young and professional football players
- Tez No: 627258
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Altyapı ve profesyonel futbolcularda kinezyofobi ile oyuncunun yaşı, yaralanma derecesi, sayısı, bölgesi ve oynanan mevki arasındaki ilişkiyi incelemek ve sezon boyunca takip edilen profesyonel oyuncularda yaralanmaya bağlı kinezyofobi skorundaki değişikliği belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya yaş ortalaması 18,16 ± 3,64 yıl olan Türkiye Profesyonel Futbol lig takımında oynayan 133 futbolcu dahil edildi. Sezon öncesi tüm futbolcuların yaşı, yaralanma derecesi, sayısı, bölgesi ve oynanan mevki sağlık dosyalarından kaydedildi ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) uygulandı. 2018-2019 Türkiye futbol sezonu boyunca profesyonel futbolcular takip edildi ve yaralanma geçiren futbolculara yaralanmadan sonraki farklı zamanlarda TKÖ uygulaması tekrarlandı (yaralanmadan sonraki 5. Gün, ilk takım antrenmanından sonra, ilk lig maçından sonra). Bulgular: Sezon öncesi altyapı oyuncularının TKÖ skoru (42,22) profesyonel oyuncuların skorlarından (37,65) daha yüksekti ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aims of the study were to investigate the relationship between kinesiophobia and age, injury severity, number of injuries, injury region and players position on the academy and professional football players and to determine the kinesiophobia scores changed by injuries in followed professional players during season. Method: 133 players with the mean age of 18.16 ± 3.64 years, who play in Turkish Professional Football League teams, were included in the study. Players' age, injury severity, injury number, injured body region and players position were recorded from their health files before the season. And all players filled out the Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK) at the pre-season. Professional players were monitored during 2018-19 Turkish Football season, and the kinesiophobia of the injured players were evaluated again different times after injuries (after 5th days, first team training and first lig match). Results: It was found that the TSK-score of the academy players (42.22) were statistically higher than the professional players' scores (37.65) (p0.05).