Eritromisinin elektrokimyasal davranışlarının DNA biyosensörleri ile incelenmesi
Investigation of electrochemical behaviour of erythromycin with DNA biosensor
- Tez No: 627283
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Eritromisin, akciğer, boğaz ve kulaktaki bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bir makrolid antibiyotiktir. Bu tez başlıca eritromisinin tek ve çift sarmal calf thymus DNA ile etkileşim özelliklerini içerir. Yöntem olarak dönüşümlü voltametri, kare dalga voltametrisi, diferansiyel puls voltametrisi ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi kullanılmıştır. Çalışmada sırasıyla kalem grafit elektrotların aktive edilmesi, aktif elektrot yüzeyine DNA probunun tutturulması ve DNA'nın eritromisin ile etkileşiminin voltametrik ve impedimetrik olarak incelenmesi ve sonuçların istatistiksel verilerle açıklanması basamakları yer almaktadır. Tek sarmal ve çift sarmal DNA'nın katı elektrot yüzeyinde eritromisin ile etkileşim özellikleri voltametrik olarak guanin bazının yükseltgenme sinyallerinde ve impedimetrik olarak da yük aktarım dirençlerinde meydana gelen değişimlerden yararlanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada indikatör elektrot olarak kalem grafit elektrot (PGE); referans elektrot olarak Ag/AgCl ve karşı elektrot olarak platin tel kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Erythromycin is a macrolide antibiotic used to treat infections caused by bacteria in the lung, throat and ear. This thesis mainly includes the interaction properties of erythromycin with single and double stranded calf thymus DNA. Cyclic voltammetry, square wave voltammetry, differential pulse voltammetry and electrochemical impedance spectroscopy were used as methods. In the study, the steps of activating the pencil graphite electrodes, attaching the DNA probe to the active electrode surface and examining the interaction of DNA with erythromycin voltametrically and impedimetrically and explaining the results with statistical data are included. The interaction properties of single-stranded and double-stranded DNA with erythromycin on the solid electrode surface were evaluated using the changes in the oxidation signals of the guanine base voltammetrically and the charge transfer resistances impedimetrically. In this study, pencil graphite electrode (PGE) as indicator electrode; Ag / AgCl as the reference electrode and platinum wired as the counter electrode were used.