Akıllı telefon ve konvansiyonel yakın aktivitenin yakın refleksler ve binokülarite üzerindeki etkisi
The effect of smartphone and conventional near activity on near reflexes and binocularity
- Tez No: 627298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE İPEK AKYÜZ ÜNSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Yaygınlaşan akıllı telefon kullanımı, oküler fonksiyonlar üzerinde basılı metin okuma (kitap) gibi konvansiyonel aktivitelere göre benzer veya farklı yönde etki ediyor olabilir. Bu çalışmada akıllı telefonların akomodasyon, konverjans ve binokülarite ölçümleri üzerine olası etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Yirmili yaşlarda, oküler fonksiyonlar açısından uygun 50 erişkin, öncelikle akomodatif konverjan/akomodasyon oranı (AK/A), akomodasyon amplitüdü (AA), pozitif ve negatif rölatif akomodasyonlar(PRA& NRA), konverjans ve diverjans amplitüdleri (PFV& NFV), konverjans yakın noktası(KYN) ve heteroforya varlığı, binokülarite ölçümleri yapılarak kontrol grubu oluşturuldu. Aynı gönüllüler sabit aydınlatılmış bir oda ve sabit bir pozisyonda 40 cm mesafeden 30 dk boyunca bir kitap okumaları istenerek ölçümler tekrarlandı, bu ölçümler kitap okuma grubu olarak kaydedildi. Bir başka oturumda ise aynı gönüllüler aynı şartlarda tek bir telefondan 30 dk boyunca bir film izlenmesi istenerek ölçümler tekrarlandı ve telefon yakın aktivite grubu olarak kaydedildi. Kitap okuma grubu, telefon grubu ve kontrol grubu değerleri birbiri ile kıyaslandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The widespread use of smartphones may have a similar or different effect on ocular functions compared to conventional activities such as reading book. In this study, it is aimed to reveal the possible effects of smartphones on accommodation, convergence and binocularity. Method: In the third decade of life, 50 adults with appropriate ocular functions, primarily accommodative convergence/ accommodation ratio (AK/A) , amplitude of accommodation (AA), near point of convergence (NPC), presence of heterophoria, binocularity, positive and negative relative accommodation(PRA&NRA), amplitude of convergence and divergence (PFV&NFV) were formed as control group. The same volunteers were asked to read a book for 30 minutes at a fixed illuminated room and a fixed position at a distance of 40 cm, and the measurements were repeated as a book reading group. In another session, the same volunteers were asked to watch a movie from a single phone under the same conditions for 30 minutes and the measurements were repeated and recorded as a telephone activity group. Book reading group, telephone group and control group results were compared with each other.