Smart phone-based application for evaluation and rehabilitation of hindfoot pain
Akıllı telefon temelli uygulama ile ard ayak ağrılı bireylerin değerlendirilmesi ve rehabilitasyonu
- Tez No: 723312
 - Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI, PROF. DR. UĞUR ŞAYLI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ard ayak ağrısı (AA), popülasyonun yüzde 4 ila 20 unu etkilemekte ve bunların yarısından fazlası disabiliteye neden olan ağrı rapor etmektedir. Çalışmamızın birincil amacı, geliştirilen web tabanlı akıllı telefon kullanımlı sistemler aracılığıyla gerçekleştirilen tele-rehabilitasyon programlarının ev egzersiz ve geleneksel fizyoterapi yaklaşımları ile karşılaştırılmasıdır. İkincisi, akıllı telefon uygulamaları (DijiA & Ardayak) ile ayak bileği eklem hareket açıklığı ve ayak deformitesini uzaktan değerlendirebilen analiz sistemleri geliştirmek ve sırasıyla evrensel gonyometre (EG) ve SIDAS Analiz makinesi ile güvenilirliğini araştırmaktır. Amaçlarımıza göre, bu çalışmaya I) ard ayak ağrısı olan hastalar (N=77 kişi & 120 ayak), II) akıllı telefon uygulamalarının pilot testleri için gönüllüler; a) Dorsifleksiyon (DF) ve plantar fleksiyon (PF) ölçümü (DijiA) için sağlıklı üniversite öğrencileri (N=22 kişi & 44 ayak), b) Ayak deformitesi (N=14 kişi & 28 ayak) tespiti için ayak deformitesi (ArdAyak) için başvuran hastalar kabul edildi. AA hastaları üç farklı rehabilitasyon programına randomizasyon yöntemiyle dahil edildi: a) konvansiyonel fizyoterapi, b) evde rehabilitasyon ve c) tele-rehabilitasyon programları. AA hastalarının ağrı, sakatlık, fonksiyon ve kinezyofobi sonuçları tedavi öncesi-sonrası (8. hafta) değerlendirildi. DijiA'nın güvenilirliği ayak bileği eklemi-DF ve PF ölçümü EG ile ve ArdAyak ayak deformitesi tespit analizi ise ile SİDAS Özel Analiz cihazı ile karşılaştırılarak test edildi.
Özet (Çeviri)
Hindfoot pain (HP) affects the population ranges from 4 to 20 percent, and over half of these report disabling pain. The primary aim of our study was to investigate the implementation exercises programmes of the developed web-based smartphone enabled tele-rehabilitation systems compared to the home-based telerehabilitation and conventional physiotherapy approaches. Secondary was to develop analysis systems that can be remotely evaluate ankle ROM and foot deformity with smartphone applications (DijiA & Ardayak) and to investigate its reliability with the universal goniometer (UG) and the SIDAS Analysis machine respectively. According to our aims, I) hindfoot pain patients ( N=77 with 120 feet), II) smartphone applications pilot tests volunteers; a) healthy university students (N=22 with 44 feet) for ROM- DF and PF measurement (DijiA), b) patients with foot deformity (N=14 with 28 feet) for detection of the foot deformity (ArdAyak) were admitted in this study. HP patients were randomised into three different rehabilitation programmes a) conventional physiotherapy, b) home-based rehabilitation, and c) tele-rehabilitation programs. The outcomes of HP patients' pain, disability, function and kinesiophobia were assessed at pre-post intervention (8th week). The reliability of DijiA in ankle joint dorsiflexion and plantarflexion ROM measurement compared with universal goniometer (UG) ROM and ArdAyak foot deformity detection analysis compared with SİDAS Custom Analysis device were tested.