Muhasebe eğitiminde öğrenme ve öğretme yöntemleri
Learning and teaching methods in accounting education
  1. Tez No: 627326
  2. Yazar: ELİF TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN POROY ARSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Eğitimde önemli olan unsurlar öğretme ve öğrenmedir. Öğretme ve öğrenme unsurları pek çok değişkeni içeren bir süreçtir. Bu çalışmada literatürde muhasebe eğitiminde kullanılan öğrenme ve öğretme yöntemleri tanıtılacak ayrıca öğrencilerin öğrenme yaklaşımlarının öğrenme üzerindeki etkisi üzerinde durulacaktır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm eğitim ve muhasebe eğitiminin temel terimleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde muhasebe eğitiminde öğrenme ve öğretme yöntemleri ayrıca öğrencilerin öğrenme yaklaşımları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Uludağ üniversitesi birinci sınıf muhasebe ve muhasebe 1 dersi alan öğrencilerin öğrenme yaklaşımlarını ölçmeye yönelik Öğrenme Yaklaşımları ve Çalışma Becerileri Envanteri ölçeği kullanılarak yüz yüze yapılan anketin sonuçlarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The important elements in education are teaching and learning. Teaching and learning is a process that includes many variables. This approach is the learning and teaching methods used in accounting education in the literature. This study consists of three parts. The first part is for information about the basic terms of education and accounting education. Secondary education is for information about learning approaches, including learning and teaching methods in accounting education. The third grade is Uludağ University's first class accounting and accounting 1 course, Learning Approaches and Study Skills Inventory for measuring learning use approaches.