1990 sonrası Türkiye'de uygulanan para politikaları
After 1990, the monetary policys implemented in Turkey
- Tez No: 627325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN ZABUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gelişen teknoloji ile beraber artan sanayileşme hareketi üretim ve ticaret hacmi üzerinde itici güç oluşturmaya başlamıştır. Artmaya başlayan üretim ve ticaret hacmi yeni para araçlarının ekonomiye girmesini sağlamıştır. Böylelikle her kesimin üzerinde uzlaştığı ve uzun dönem kullanılabilecek para ve parasal argümanlar ortaya çıkmıştır. Yeni parasal argümanların ekonomide daha aktif olmaya başlamasıyla beraber devletler; bu hedefe yönelik olarak politikalar geliştirmeye başlamıştır. Böylelikle para politikalarının oluşum süreçlerinin temelleri atılırken parasal olguların daha etkin bir şekilde kontrol edilebilmesi için parasal kurumlar oluşturulmaya başlanmıştır. Ülkemizde, tarih boyunca para ve parasal kurumların oluşturulmasına yönelik olarak ciddi adımlar atılarak 21.YY a girerken daha güçlü bir ekonomi için etki para politikaları oluşturulmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde; para ile ilgili özellikler ve parasal tanımlar incelenmiştir. Parasal sistemlerin tarihi ve içeriğiyle ilgili değerlendirme yapılmıştır. İkinci bölümde; ülkemizde parasal kurumlar ve işleyişiyle ilgili değerlendirmede bulunarak ekonomiye olan katkıları sayısal olarak belirtilmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye'de 21.YY'ın ilk on yılında uygulanan para politikalarının içeriği sayısal verilerle ortaya konularak yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
The increasing industrialization movement with the developing technology has started to be a driving force on your production and trade. While trying to increase, it enabled new money tools to enter the economy in your production and trade. With this, money and monetary arguments, which will be agreed upon by the section and which will be long-term, have emerged. With the new monetary arguments becoming more active in the economy, states; started to develop policies towards this goal. While the foundations of the formation processes of monetary systems were laid, monetary institutions were started to be established for more efficient control of monetary cases. While entering the 21st century, impact monetary policies were started to be developed for a stronger economy. The first time of this study; money related features and. It is for the history and content of monetary systems. On the second page; In our country, the enterprises belonging to the economy are quantitatively stated by evaluating the monetary institutions and their functioning. On the third page; In our country, the content of the 21st century monetary policy has been interpreted by putting forward with numerical options.