İdiyopatik epiretinal membranlarda optik koherens tomografi ile makulanın morfolojik özelliklerinin incelenmesi ve görme keskinliği üzerine etkilerinin araştırılması
Evaluating macular morphological changes and their effects on visual acuity in idiopathic epiretinal membranes with optical coherence tomography
- Tez No: 627331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TÜRE, UZMAN SEDA KARACA ADIYEKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmamızda idiyopatik epiretinal membranlarda (iERM) makulanın ve foveanın morfolojik özelliklerinin optik koherens tomografi (OKT) ile incelenmesi ve görme keskinliğinde (GK) düşme ile ilişkili olan parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde 2013 - 2017 yılları arasında takip edilmiş iERM tanılı yaşları 52 ile 86 arasında değişen, görme keskinliğinde azalmaya sebep olabilecek başka oküler patolojisi olmayan 93 hastanın 112 gözü çalışmaya alındı. Olguların görme keskinlikleri, tam oftalmolojik muayeneleri ve demografik verileri kaydedildi. En iyi düzeltilmiş GK istatistiksel analiz için logMAR'a çevrildi. Optik koherens tomografi (OKT) ile fovea kontur morfolojisi, fovea kalınlığı, santral fovea kalınlığı (SFK), santral retina kalınlığı (SRK), maksimal retina kalınlığı (MRK), fovea volümü (FV), makula volümü (MV), makuladaki gangliyon hücre iç plaksiform hücre tabaka kalınlığı (GCL+IPL), iç nükleer tabaka kalınlığı (INL), foveadaki dış nükleer tabaka kalınlığı (ONL), iç ve dış retinal tabakaların kalınlıkları (İRK ve DRK), fotoreseptör deformasyon indeksi (PDI), eksternal limitan membran bütünlüğü (ELM), elipsoid zon bütünlüğü (EZ), interdijitasyon zon bütünlüğü (IZ), EZ'un foveadaki tümsekliği, pamuk topu işareti varlığı, iç retina tabakalarının disorganizasyonu (DRIL) varlığı değerlendirildi. Ektopik iç fovea tabakaları sınıflamasına (EIFL) göre hastalar sınıflandırıldı. OKT parametrelerinin GK ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Retinal kalınlık (fovea kalınlığı, SFK, SRK, MRK) ve volüm (FV, MV*) parametreleri, INL, İRK ile GK arasında pozitif ilişki saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Aim of our study was to investigate foveal and macular morphological features of idiopathic epiretinal membranes (iERM) with optical coherence tomography (OCT) and evaluate the parameters that are related to visual acuity (VA) decrease. Material and Methods: 112 eyes of 93 patients followed in our clinic between 2013 and 2017 years with a diagnosis of iERM who had no other ocular pathology that could cause visual disturbances were included in the study. The ages of the study group were between 52 and 86. Subjects' VA, full ophthalmologic examination and demographic data were recorded. Best corrected VA were transformed into logMAR units for statistical evaluation. Foveal contour morphology, foveal thickness, central foveal thickness (CFT), central retinal thickness (CRT), maximal retinal thickness (MRT), foveal volume (FV), macular volume (MV), macular ganglion cell inner plexiform cell layer thickness (GCL+IPL), inner nuclear layer thickness (INL), foveal outer nuclear layer thickness (ONL), inner and outer retinal layer thicknesses (IRT and ORT), photoreceptor deformation index (PDI), external limiting membrane integrity (ELM), ellipsoid zone integrity (EZ), interdigitating zone integrity (IZ), foveal bulge of EZ, cotton ball sign and disorganization of the inner retinal layers (DRIL) were evaluated in OCT. Patients were categorised according to the ectopic inner foveal layers (EİFL) classification. The correlation between optic coherance tomography parameters and visual acuity were investigated. Results: A positive correlation between VA and retinal thickness (foveal thickness, CFT, CRT, MRT) and volume (FV, MV*) parameters, INL and IRT were determined (p0,05).