Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bazı üniversitelerde görev yapan öğretim elemanlarının sinerjik yönetim algıları
Synergic management perceptions of academicians at some universities in southeast Anatolia
  1. Tez No: 627332
  2. Yazar: NİLGÜN MÜJDECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsanlar tarafından yeryüzünde birçok yapı kurulmuş ve tüm bu yapılar aynı zamanda belirli bir sisteme ve iş birliğine bağlı olarak yönetilmiştir. Bu yapılardan birisi de eğitim örgütleridir. Eğitim örgütlerinde insanların tek başlarına güçleri sınırlıdır; okullarda eğitimcilerin birlikte hareket etmeleri gerektiği, sinerji içinde iş birliği yaparak katılım odaklı, demokratik yönetim anlayışı sergilemeleri gerektiği kabul edilir. Sinerjik yönetim eğitim örgütlerinde verimliliği artıracak ve kaliteli bir öğretim yapılanmasına katkı sağlayacak olgudur. Çünkü bu yönetimin okulun ilgili paydaşların enerjilerinden yararlanmanın anahtarını sunacak bir yönetim tarzı olduğu söylenebilir. Bu açıdan bu araştırma Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki özel ve devlet üniversitelerinde görev yapan öğretim elemanlarının sinerjik yönetime ilişkin algılarını incelemek; katılımcı algılarının değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modeline göre gerçekleştirilen bu çalışmanın verileri Harran, Siirt, Hasan Kalyoncu ve Gaziantep üniversitelerinde görevli 619 öğretim elemanından elde edilmiştir. Öğretim elemanlarının sinerjik yönetim algı düzeylerini belirlemek üzere Balay ve Müjdeci (2013) tarafından geliştirilen Sinerjik Yönetim Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek liderlik, çalışanlar, mevzuat, kurum kültürü, iletişim, ekip çalışması olmak üzere 6 alt boyuttan oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak üniversite türü (özel-devlet), unvan, alan, cinsiyet, yaş, hizmet süresi, üniversitedeki hizmet süresi, bir yılda yapılan ulusal / uluslararası yayın sayısı değişkenlerine göre analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda özel ve devlet üniversitelerinde görev yapan öğretim elemanları algılarına göre gruplar arası anlamlı farklar bulunmuş, sinerjik yönetim ölçeğinden alınan puanlar cinsiyet değişkeni için anlamlı sonuç ortaya koymasa da diğer tüm değişkenler açısından anlamlı farklar bulunmuştur. Çalışma sonuçlarına göre özel kurumlar devlet kurumlarına nazaran daha fazla sinerjik yönetim özellikleri göstermektedir. Özel kurumlar liderlik ve çalışanları açısından daha esnek bir yapıya sahipken devlet kurumu olan üniversitelerde mevzuat daha fazla öne çıkmaktadır. Ayrıca genel olarak kıdemi ve çalışma yılı düşük olan çalışanların sinerjik yönetim algısı diğer gruplara nazaran anlamlı şekilde daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Many structures have been established by people over the world and all these structures have also been managed depending on a certain system and cooperation. One of these structures is educational organizations. In educational organizations, people have limited power by themselves alone; it is acknowledged that educators should act together in schools, cooperate in synergy and exhibit a participation-oriented and democratic management approach. Synergistic management is a phenomenon that will increase efficiency and contribute to a quality structure in educational organizations as it can be said this management will present the key of utilizing the energies of the relevant stakeholders. In this scope, the goal of this study was to examine the perceptions of university teaching staff working in private and public universities in the Southeastern Anatolia Region on synergistic management, and to determine whether their perceptions differ significantly according to several variables. The data of this study which was carried out by relational scanning model was obtained from 619 faculty members working in Harran, Siirt, Hasan Kalyoncu and Gaziantep Universities. The Synergistic Management Scale developed by Balay and Müjdeci (2013) was used to determine the levels of perception of synergistic management of faculty members. The scale consists of 6 sub-dimensions: leadership, employees, legislation, corporate culture, communication, and teamwork. The data obtained from the study were analyzed by using SPSS program for variables of type of university (private-state), title, faculty, area, gender, age, length of service, service duration in university, and the number of national and international publications per year. As a result of the evaluation, differences were found between perceptions of private and state universities' teaching staff, the scores obtained from the synergistic management scale were not found to be significant for the gender variable, but significant differences were found for all other variables. According to the results, private institutions seem to show more synergistic management features than state institutions. While private institutions have a more flexible structure in terms of leadership and employees, legislation becomes more prominent in state universities. In addition, synergistic management perception of employees with less seniority and less working years is found to be significantly higher than other groups.