Türk iş hukukunda muvazaalı işyeri devri
Prearranged workplace transfer in Turkish labor law
  1. Tez No: 627340
  2. Yazar: ZEYNEP ANIL ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İş Hukukunda genellikle işverenler tarafından yapılan görünürdeki muvazaalı işlemler, çoğu zaman işçi veya diğer alacaklıların alacak ve iş güvencesi haklarını kayba uğratma amacını taşımaktadır. Bu muvazaalı işlemlerin Yargı kararlarında dahi zor tespit edildiği düşünüldüğünde, işçi ve üçüncü kişilerin bilgisinin bu hususları tespit etmek konusunda yetersiz kalacağı hayatın olağan akışı gereği su götürmez bir gerçektir. Bu nedenle muvazaalı işlemlerin kimler tarafından hangi hususlarla iddia ve ispat edilmesi gerektiğine ilişkin yapılan incelemelerle, muvazaalı işlemlerin hüküm ve sonuçları inceleme alanı bulmuştur. Tezimizin amacı; işverenlerin hangi muvazaalı işlemlerle veya işyeri devrine benzer nitelikteki işlemlerle işçi veya diğer alacaklıları hak kaybına uğrattıklarının gerek doktrinsel görüşlerle gerek de Yargıtay Kararları çerçevesinde değerlendirilmesi ile bu işlemlerin hüküm ve sonuçlarının gerek işverenler gerekse işçi ve diğer alacaklılar yönünden incelenmesinden ibarettir.
Özet (Çeviri)
In Labor Law, apparently conscientious transactions, often performed by employers, are often intended to undermine the claims of internal and other creditors' claims and job security. Given that these collusive transactions are difficult to detect even in judicial decisions, it is an undeniable fact that the knowledge of workers and third parties will be inadequate to identify these issues. For this reason, with the investigations on who should claim and prove the collusive transactions by whom, the results of the provision of collusion transactions have found an area of examination. The aim of our thesis; the employers' loss of rights to workers or other creditors by which voluntary transactions or transactions similar to the transfer of the workplace, both doctrinal opinions and the evaluation of the results of these provisions within the framework of the decisions of the Supreme Court and employers, workers and other creditors.